24 grudnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jaki moment jest najlepszy na wymianę opon?

Jednym z podstawowych elementów wpływających na bezpieczeństwo kierowców podczas jazdy są rodzaj oraz stan opon. Odpowiednie dopasowanie ogumienia odpowiada za utrzymanie auta w wyznaczonym torze jazdy. To także możliwość przeniesienia na ten element całej mocy silnika, co wpływa na wydajność samochodu. Sprawdź, kiedy należy zmienić ogumienie na zimowe lub letnie. Dowiedz się także, w jakiej sytuacji warto kupić nowe opony.

Bezpieczeństwo przede wszystkim — zadbaj o nie!

Ze względu na położenie geograficzne, polscy kierowcy muszą dwa razy do roku zmieniać opony w swoich samochodach. Od pewnego czasu można także wykorzystywać tak zwane opony całoroczne. Jednak na takie rozwiązanie decyduje się mniej właścicieli pojazdów. Standardowo mogą oni wybierać pomiędzy oponami:

  • letnimi,
  • zimowymi.

Wielu kierowców, szczególnie tych początkujących, zastanawia się, kiedy dokładnie należy zmienić opony zimowe na letnie. Zgodnie z zaleceniami producentów, warto wykonać tę czynność, kiedy średnia temperatura w ciągu dnia przekracza 7˚C.

Uwzględniając zmienne warunki pogodowe, ciężko jest oszacować właściwy moment na zmianę ogumienia. Pomocne w określeniu właściwej pory będą temperatury utrzymujące się na wyższym poziomie niż 7˚C. Warto poczekać jednak na stabilizację pogodową i dopiero wtedy podjąć decyzję. Zdarza się bowiem, że po pierwszej fali ciepła wiosną następuje ochłodzenie i wracają minusowe temperatury. Wówczas sytuacja na drodze staje się mniej bezpieczna – podkreśla specjalista z firmy CZOGU.

Analogiczna sytuacja ma miejsce w drugą stronę, kiedy konieczna jest zmiana opon letnich na zimowe. Jeżeli średnia temperatura w ciągu doby spada poniżej 7˚C, konieczna będzie zmiana ogumienia na zimowe. Zazwyczaj odbywa się to na przełomie października i listopada.

Zmiana opon na nowe — kontroluj regularnie ich stan

Wymiana opon wiąże się nie tylko z porą roku. Należy pamiętać, że ogumienie samochodowe zużywa się, dlatego co pewien czas trzeba inwestować w nowe elementy. Ciężko jednoznacznie określić termin przydatności opon do dalszej jazdy. Duże znaczenie w tym zakresie ma między innymi rodzaj nawierzchni, na której się je wykorzystuje, ale również obciążenie, czy nawet charakter jazdy – szczególnie dynamiczne przyśpieszanie oraz hamowanie.

Prawidłowo użytkowane ogumienie powinno wystarczać na przejechanie od 50 do 80 tysięcy kilometrów. Po tym czasie konieczna będzie wymiana opon na nowe – ze względu na zużycie się bieżnika. Jednak co w sytuacji, w której kierowca pokonuje małe dystanse? Wówczas należy przyjąć cykle – jeżeli nie jest to więcej niż około 15 tysięcy kilometrów w miesiącach letnich, można przyjąć przydatność opon letnich na pięć sezonów. Jeżeli pokonywany dystans nie przekracza nawet 10 tysięcy kilometrów, wówczas ogumienie powinno wystarczyć na około 8 sezonów użytkowania.

Istnieje jeszcze jeden sposób, który pozwala dokładnie określić przydatność ogumienia do użytku. Jest nim sprawdzenie wysokości bieżnika. Zgodnie z obowiązującym prawem minimalna dopuszczalna wysokość wynosi 1,6 milimetra. Jednak zdaniem producentów wysokość ta jest zdecydowanie za mała, aby mogła poprawnie utrzymać pojazd na drodze, szczególnie w deszczowe dni. Dlatego uznaje się, że bieżnik, którego wysokość jest niższa niż 3 milimetry, kwalifikuje opony do wymiany na nowe.