podsufitka samochodowa
20 grudnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jaki materiał wybrać na podsufitkę samochodową?

Długotrwałe i intensywne użytkowanie samochodu znacząco wpływa się na jego stan – zarówno techniczny, jak i wizualny. Elementem wewnętrznym samochodu, który z czasem może ulec zniszczeniu, jest podsufitka samochodowa. Choć jej renowacja nie jest trudna, należy wiedzieć, jakiej tkaniny należy użyć. W artykule przeczytasz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru materiału na podsufitkę samochodową.

Czym powinien charakteryzować się materiał na podsufitkę samochodową?

Tkanina na podsufitkę samochodową powinna charakteryzować się przede wszystkim odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Ważne jest, aby była on także miękka, łatwa w obróbce i rozciągliwa, co umożliwi dopasowanie jej bezpośrednio do posiadanego modelu pojazdu. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się przyjemny w dotyku żakard lub welur czy skaj. Materiały na podsufitkę samochodową dostępne są zazwyczaj w 3 podstawowych kolorach: czarnym, szarym i beżowym, dzięki czemu można wybrać produkt, który idealnie wkomponuje się w estetykę wnętrza auta.

Warto pamiętać, że do renowacji podsufitki samochodowej należy wykorzystać specjalny klej. Wybór nieodpowiedniego spoiwa może bowiem skutkować koniecznością powtórzenia naprawy oraz uszkodzeniem materiału.

Jak dbać o podsufitkę samochodową?

Aby utrzymać nieskazitelny wygląd podsufitki w samochodzie, warto wiedzieć, jak o nią dbać! Na szczęście prace pielęgnacyjne nie są skomplikowane, a do ich przeprowadzenia potrzebna będzie wyłącznie szmatka z mikrofibry i odpowiednia chemia. Czyszczenie warto rozpocząć od pozbycia się z podsufitki kurzu i luźnych zabrudzeń – do tego celu najlepiej użyć odkurzacza. Następnie, przy użyciu ściereczki i detergentów, należy delikatnie przecierać materiał na całej jego powierzchni – proces ten nazywany jest bonnetowaniem. Podczas czyszczenia podsufitki należy zwracać uwagę na kilka ważnych kwestii – opowiada o nich pracownik sklepu internetowego Iberis, w którym znaleźć można bogaty wybór tkanin obiciowych:

Podczas czyszczenia podsufitki należy uważać na to, aby ściereczka z mikrofibry nie farbowała i nie pozostawiała śladów. Do usuwania zabrudzeń warto stosować detergenty przeznaczone specjalnie do czyszczenia określonych materiałów, ponieważ użycie nieodpowiedniego środka może skutkować uszkodzeniem tkaniny.

Ponadto podczas prac pielęgnacyjnych nie wolno używać zbyt dużej ilości wody, która mogłaby uszkodzić mocowanie i tym samym przyczynić się do uszkodzenia i opadnięcia materiału. Metodę czyszczenia podsufitki można wykorzystać do usuwania zabrudzeń także z innych tkanin samochodowych, w tym m.in. z materiałowych boczków drzwi.

Należy pamiętać, że zarówno odpowiedni wybór materiału, jak i przestrzeganie zasad dotyczących jego pielęgnacji w dużej mierze wpływa na estetykę wnętrza samochodu. Warto więc poświęcić chwilę i zastanowić się nad tym, jaką tkaninę wybrać i jak o nią dbać!