silnik hydrauliczny
15 grudnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jaka jest różnica między naprawą a regeneracją silnika hydraulicznego?

Aby wykorzystywane w budownictwie, przemyśle, a także na produkcji maszyny mogły prawidłowo funkcjonować, niezbędne jest zainstalowanie w nich silników hydraulicznych. Elementy te generują bardzo duże ilości energii, zatem po czasie ich podzespoły mogą się zużywać lub ulegać usterkom. W tym celu przeprowadza się naprawę lub regenerację silników hydraulicznych. Na czym polegają te procesy i czym się różnią?

Regeneracja silnika hydraulicznego – na czym polega?

Regeneracja silnika hydraulicznego jest renowacją pozwalającą przywrócić wyeksploatowane podzespoły do ich wcześniejszej kondycji. Proces regeneracji rozpoczyna się od rozebrania silnika na części, a także dokładnych oględzin pod kątem stanu technicznego. Najczęściej już w tym momencie widoczne są przyczyny problemów, które powodują nieprawidłowe działania maszyny.

Kolejną czynnością jest oczyszczenie składowych silnika hydraulicznego. To właśnie zabrudzone elementy są w wielu przypadkach główną determinantą problemów, dlatego regeneracja bardzo często kończy się już na tym etapie.

Jeśli problem jest bardziej zaawansowany proces ten może obejmować również naprawę lub wymianę poszczególnych części. Mogą to być:

  • pompy: tłoczkowe, zębate, łopatkowe, gerotorowe,
  • zawory: elektryczne i przelewowe,
  • rozdzielacze hydrauliczne,
  • regulatory przepływu.

O regeneracji silników hydraulicznych wypowiada się specjalista firmy HYDRO – DYNA, zajmującej się naprawą i regeneracją hydrauliki siłowej:

Regeneracja pompy to proces długotrwały i obejmujący kilka etapów. Oprócz dokładnego czyszczenia podzespołów wykonywane są również między innymi testy nieszczelności, wymiana olejów i filtrów, a także pokrywanie silnika chromem i szlifowanie go.

Czym jest naprawa silnika hydraulicznego?

Ciągła i intensywna eksploatacja maszyn może doprowadzać do usterek silników hydraulicznych. Jednak, aby została podjęta decyzja o naprawie konieczna jest diagnostyka specjalisty odpowiedzialnego za serwis tych elementów. Oględziny, a także dogłębna analiza pozwolą stwierdzić, czy silnik hydrauliczny wymaga naprawy, czy może wystarczająca okaże się jego regeneracja.

Naprawę podejmuje się wówczas, gdy czynności typowe dla regeneracji nie poprawiają funkcjonowania maszyny. Najczęściej obejmuje tłoczyska, uszczelnienia, a także tłoki, czyli podzespoły narażone na duże obciążenia oraz zanieczyszczenia opiłkami.

Zarówno czynności związane z regeneracją, jak i naprawą warto powierzyć doświadczonej firmie, która zatrudnia fachowych pracowników, dysponujących szeroką wiedzą oraz narzędziami.