auto detailing samochodu
10 października 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jaka jest różnica między auto detailingiem a myjnią samochodową?

Wizyty w myjni samochodowej są czynnością częstą i powszechną, ponieważ pozwalająca odświeżenie wyglądu auta w kilka minut. W zależności od tego, jaką myjnię wybierzemy, możemy wyczyścić zewnętrzne elementy auta na różne sposoby. Obecnie bardzo popularne są myjnie bezdotykowe, gdzie za pomocą specjalnego pistoletu z lancą możemy umyć nasz samochód.

Auto detailing to pakiet usług, które skupiają się nie tylko na umyciu samochodu, ale także na pielęgnacji karoserii oraz jego wnętrza. W porównaniu do klasycznej myjni, zabiegi, którym zostaje poddane auto w studiu pielęgnacyjnym, skupiają się także na jego konserwacji. Co więc wyróżnia te dwa sposoby mycia?

Auto detailing – nowy sposób na perfekcyjnie czyste auto

Dla naszego samochodu możemy zrobić znacznie więcej niż wymyć na klasycznej myjni ręcznej. Auto detailing z powodzeniem można porównać do wizyty w spa, ponieważ jest to usługa kompleksowej pielęgnacji auta z dbałością o najmniejsze szczegóły. Oddając auto w ręce specjalistów zajmujących się auto detailingiem, czyszczeniu zostanie poddana nie tylko karoseria pojazdu, ale także wszystkie elementy wewnętrzne samochodu.

Kolejną różnicą pomiędzy auto detailingiema myjnią samochodową jest czas wykonania usługi oraz jej cena. W zależności od tego, jakie usługi wybierzemy, wizyta samochodu w studiu pielęgnacyjnym może potrwać nawet kilka dni. Wizyta w tradycyjnej myjni samochodowej trwa najczęściej kilka minut. Biorąc pod uwagę różnorodność usług oraz dbałość o detale, cena auto detailingu jest wyższa niż ceny w myjni samochodowej.

Auto detailing – na czym polega?

Jeśli zależy nam na tym, aby auto wyglądało, jakby właśnie wyjechało z salonu, to skorzystanie z usługi auto detailingu będzie strzałem w dziesiątkę. Usługa ta ma na celu nie tylko pielęgnację, ale także renowację i konserwację pojazdu.

Auto detailing ma na celu przywrócenie stanu fabrycznego auta wewnątrz oraz na zewnątrz.

Jak przebiega proces auto detailingu?

Jak wyjaśnia przedstawiciel studia pielęgnacyjnego samochodów Blue Detailing:

Detailing zewnętrzny polega na usunięciu wszelkich zabrudzeń z karoserii z wykorzystaniem specjalnych detergentów oraz odtłuszczaczy. Następnym krokiem jest osuszanie oraz polerowanie lakieru. Działania te mają na celu usunięcie defektów takich jak drobne rysy czy przebarwienia. Kiedy każdy centymetr lakieru jest już wypolerowany, wtedy przechodzimy do nałożenia warstwy ochronnej, która ma za zadanie konserwować nasze auto na zewnątrz. W tym celu stosuje się woski oraz bardziej zaawansowane formy – powłoki ceramiczne.

Powłoki ceramiczne nakładane są na karoserie, szyby oraz felgi. Chronią przed zarysowaniami, zabrudzeniami oraz solą drogową. Co więcej, nadają efekt lustra, dzięki czemu lakier odzyskuje blask.

Detailing wewnętrzny z kolei, to pakiet usług, które mają dokładnie wypielęgnować samochód w środku. Tapicerki poddane są praniu, a wnętrze pojazdu jest odkurzane. Czyszczone są także wszystkie wnęki, podsufitka, bagażnik oraz elementy plastikowe.

Auto detailing – kiedy się na niego zdecydować?

Samochód spędza w studiu zazwyczaj kilka dni, a cena całej usługi ze względu na kompleksowość oraz dokładność działań jest kilka razy wyższa niż skorzystanie z tradycyjnej myjni. Warto więc wcześniej zaplanować wizytę w studiu detailingowym.

Jeśli chcemy zadbać o lakier w nowym lub używanym aucie to wybranie usługi auto detailingu będzie najlepszą opcją. Na auto detalining warto zdecydować się również wtedy, gdy chcemy przywrócić lakierowi blask oraz ochronić go przed zabrudzeniami, nakładając w tym celu, na przykład powłoki hydrofobowe.

Usługi detailingowe warto rozważyć również wtedy, kiedy chcemy sprzedać auto. Błyszczący lakier jak po wyjeździe z salonu oraz idealnie czyste wnętrze z pewnością przyciągnie wielu klientów i znacznie przyspieszy proces sprzedaży auta.