20 stycznia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jaka chemia przemysłowa jest wykorzystywana w branży motoryzacyjnej?

Chemia przemysłowa jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki. Zajmuje się otrzymywaniem i przetwarzaniem substancji chemicznych na dużą skalę. Dzięki temu znajduje swoje zastosowanie w wielu różnorodnych branżach. Produkty chemiczne są wykorzystywane również w motoryzacji. Stanowią spoiwo elementów konstrukcyjnych, ułatwiają przeciwdziałanie korozji, a także pomagają w serwisie i naprawie pojazdu. Kleje, silikony, smary oraz oleje mogą być bezpiecznie stosowane w niemal każdym pojeździe. Jest to szczególnie ważne ze względu na dokonujące się zmiany w dziedzinie elektroniki, a tym samym także motoryzacji. Zakres działania środków chemicznych jest niezwykle szeroki, dzięki czemu może wspomagać pracę wielu układów. Czym charakteryzuje się chemia przemysłowa stosowana w pojazdach?

Chemia przemysłowa w elementach konstrukcyjnych

Do poprawnego funkcjonowania pojazdu niezbędne jest właściwe połączenie poszczególnych układów. Środki przemysłu chemicznego, takie jak: oleje silnikowe i przekładniowe, kleje oraz pasty spawalnicze służą wzmocnieniu konstrukcji. Ich zadaniem jest uszczelnienie elementów hydraulicznych, a także zabezpieczenie powierzchni metalowych przed korozją.

Oleje silnikowe i przekładniowe odpowiadają za poprawne funkcjonowanie silnika pojazdu. Natomiast pasty spawalnicze charakteryzują się właściwościami antykorozyjnymi i uszczelniającymi. Do produktów chemii przemysłowej dla motoryzacji odpowiadających za przeciwdziałanie korozji należą również mieszaniny cynku i aluminium. Dzięki procesowi rozpuszczania tlenków metali możliwe jest dostanie się w głąb zardzewiałych elementów i szybkie zniwelowanie uszkodzeń.

Środki do konserwacji i naprawy pojazdów

W branży motoryzacyjnej bardzo istotne jest odpowiednie zakonserwowanie, a w razie konieczności także naprawa, najważniejszych części pojazdu. Do często wykorzystywanych środków konserwacyjnych należą lakiery i powłoki galwaniczne. Natomiast kleje służą do serwisowania i naprawy. Możemy wyróżnić kleje: epoksydowe, anaerobowe, silikonowe oraz cyjanowo – akrylowe. Na jakich zasadach działają poszczególne rodzaje klejów?

Jak tłumaczy specjalista z Firmy Handlowo – Usługowej DAMEK  zajmującej się dystrybucją łożysk, pasów dla przemysłu, rolnictwa i motoryzacji: Kleje epoksydowe są dwuskładnikowe – zawarte w nich żywica i utwardzacz pozwalają na dokładne i trwałe połączenie elementów. Z kolei kleje akrylowe oraz anaerobowe wykorzystują modyfikacje beztlenowe, które z udziałem odpowiednich aktywatorów umożliwiają scalenie części. Natomiast w środowiskach wilgotnych, bogatych w parę wodną najlepiej sprawdzą się kleje silikonowe i cyjanowo – akrylowe.

Jak zadbać o czystość i sprawność pojazdu?

Środki chemii przemysłowej są wykorzystywane również do pielęgnacji i zabezpieczenia struktur wewnętrznych pojazdu. Do czyszczenia służą specjalne preparaty. Dodanie odpowiedniej ilości płynów czyszczących do paliwa i oleju pozwoli zlikwidować nagromadzone osady. W ten sposób można pozbyć się zanieczyszczeń wynikających z częstego użytkowania pojazdu.

Substancje chemiczne pozwalają także usprawnić działanie układów w pojeździe. Do najczęściej stosowanych środków zaliczane są płyny eksploatacyjne, takie jak: płyny chłodnicze, hamulcowe oraz preparaty do przekładów kierowniczych i układów klimatyzacyjnych.