chip tuning zwiekszenie mocy w aucie
26 września 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak zwiększyć moc silnika przy pomocy chip tuningu?

Właściciele pojazdów często zastanawiają się nad zwiększeniem ich mocy. Taką możliwość daje coraz popularniejszy chip tuning, wykorzystujący rezerwy pozostawione przez producenta. Tę modyfikację silnika można przeprowadzić w szybki i skuteczny sposób – pod warunkiem, że prace przeprowadzą profesjonaliści. Na czym dokładnie polega chip tuning i jakie efekty można dzięki niemu uzyskać?

Czym jest chip tuning?

Chip tuning polega na zmienianiu parametrów silnika w oparciu o rezerwy mocy pozostawione przez producenta. Taka modyfikacja sprawdza się doskonale w przypadku ciężkich pojazdów, które mają problem z podjeżdżaniem na większe wzniesienia. Odpowiednio przeprowadzony chip tuning może także zmniejszyć ilość spalanego paliwa przy jednoczesnym zwiększeniu mocy silnika.

Co daje chip tuning?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Efekty po zastosowaniu chip tuningu mogą różnić się w zależności od typu auta oraz indywidualnych cech wynikających z eksploatacji czy serii, w której został wydany konkretny egzemplarz. Silnikami podatnymi na chip tuning są te typu Diesel oraz turbo benzyna. W starszych autach są one uznawane za niewydajne i w wielu przypadkach potrzebują podkręcenia mocy.

Jak przeprowadzić chip tuning?

Chip tuning powinien zostać przeprowadzony w sposób przemyślany i bezpieczny, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie auta w profesjonalnym serwisie samochodowym. W takim miejscu pracują wykwalifikowane osoby. Znajduje się tam również wymagany sprzęt pozwalający na określenie możliwości pojazdu przed wdrożeniem jakichkolwiek działań.

Przed rozpoczęciem chip tunigu niezbędne jest wykonanie pomiaru diagnostycznego na hamowni. Często okazuje się bowiem, że przeprowadzenie modyfikacji może nadwyrężyć już uszkodzoną jednostkę napędową lub przyczynić się do wystąpienia innych problemów.

– mówi specjalista z firmy Car Serwis w Szczecinie.

– W naszym serwisie podchodzimy do każdego zlecenia w sposób indywidualny, dlatego dokładnie sprawdzamy auta przed wdrożeniem chip tuningu – dodaje.

Nie każdy samochód kwalifikuje się do przeprowadzenia chip tuningu, dlatego diagnostyka przed rozpoczęciem pracy jest bardzo ważna. Czasami występuje konieczność naprawienia drobnych usterek, które po zwiększeniu mocy silnika mogłyby wpłynąć negatywnie na działanie i żywotność pojazdu.

Przyrost mocy

Po przeprowadzeniu chip tuningu moc silnika może wzrosnąć o 20-30%, a moment obrotowy – o 20%. Większe efekty wiążą się z ryzykiem szybszego zużywania mechanizmów pojazdu, dlatego za bezpieczną granicę uznaje się właśnie takie wartości.