Instalacja LPG
9 maja 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak zamontować instalację LPG w samochodzie?

Montaż instalacji LPG jest niezwykle popularny zarówno w samochodach starszych, jak i nowych. Dzięki niej można skutecznie zaoszczędzić, ale też przyczynić się do ochrony środowiska – gaz jest obecnie najbardziej ekologicznym paliwem na rynku. Aby instalacja LPG działała sprawnie przez długie lata, powinna być montowana z największą precyzją i doświadczeniem. Podpowiadamy, w jaki sposób przebiega montaż instalacji gazowej w samochodzie osobowym.

Przygotowanie samochodu do montażu instalacji LPG

Aby instalacja gazowa LPG działała sprawnie, niezbędna jest wcześniejsza kontrola wszystkich podzespołów w samochodzie. Szczególną rolę odgrywa stan jednostki napędowej i układu wtryskowego, który będzie dostarczał do silnika gaz, a nie benzynę.

Dobrze zamontowana instalacja LPG nie wpływa na pracę i wydajność silnika, a jego osiągi pozostają na tym samym poziomie, co w przypadku benzyny. Mechanik powinien sprawdzić też stan układu wydechowego i ogólną kondycję pojazdu.

Specjaliści z firmy WÓJCIK AUTOGAZ wyjaśniają: Wstępną kontrolę pojazdu często oferują warsztaty, które zajmują się także właściwym montażem instalacji LPG. Wiele przedsiębiorstw proponuje także dobór odpowiedniego systemu, regularne kontrole oraz serwis.

Najważniejsze elementy instalacji LPG

Najważniejszym elementem instalacji LPG jest sterownik. Jest to tak zwany mózg systemu, gdyż odpowiada za sterowanie instalacją i dawkowanie gazu do cylindrów. Sterownik jest połączony z czujnikami, zaworami oraz wtryskiwaczami. Montuje się go w pobliżu komputera pokładowego, w miejscu, gdzie nie będzie narażony na działanie wilgoci. Sterownik dobiera się według stopnia zaawansowania jednostki napędowej.

Bardzo ważnym elementem instalacji LPGwtryskiwacze, odpowiadające za dopływ gazu do silnika samochodu. Ich dobór zależy od czasu wtrysku benzyny na wolnych obrotach. Z kolei reduktor zamienia stan skupienia gazu z ciekłego w lotny. Powinien być dopasowany do mocy jednostki napędowej.

Zbiornik i wlew paliwa w instalacji LPG

Montaż zbiornika i wlewu to ostatnie etapy tworzenia instalacji LPG w samochodzie. Zbiornik montuje się we wnętrzu bagażnika, jeśli jest przestronny, lub w miejscu na koło zapasowe. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają podwieszenie pojemnika na gaz pod samochodem, dzięki czemu przestrzeń użytkowa bagażnika się nie zmniejsza.

Po zakończeniu montażu instalacji LPG trzeba ją wyregulować. W tym celu kalibruje się sterownik podczas pracy silnika na wolnych obrotach i jazdy testowej. Brak regulacji może skutkować błędami w pracy instalacji, a tym samym uszkodzeniami całej jednostki napędowej.