Wózek narzędziowy
26 września 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak zagospodarować narzędzia w warsztacie?

Nie sposób wyobrazić sobie warsztat, który byłby w stanie funkcjonować bez narzędzi – to właśnie one dają możliwość przeprowadzania wszelkich napraw. Im większy i bardziej zróżnicowany zasób sprzętów, tym lepiej i sprawniej pracownicy warsztatu są w stanie wykonywać swoją pracę. Dlatego tak ważne jest, żeby na wyposażeniu warsztatu znalazły się również rozwiązania do przechowywania narzędzi – od mebli po skrzynki.

Wózki narzędziowe

To bardzo powszechnie spotykane i funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala pracownikom ograniczyć potrzebę przemieszczania się po warsztacie w poszukiwaniu niezbędnych narzędzi – a tym samym oszczędzić czas i energię. Wózki narzędziowe, w zależności od swej wielkości, posiadają od kilku do kilkunastu pojemnych szuflad, w których można przechowywać wszystko, co niezbędne w pracy – od prostych kluczy po elektronarzędzia. Meble te wytwarzane są z wysokiej klasy blachy metalowej, co gwarantuje wysoką odporność na uszkodzenia. Umieszczone są na solidnych rolkach jezdnych, które są w stanie wytrzymać obciążenie nawet kilkuset kilogramów – nie ma więc ryzyka, że pod ciężarem umieszczonych w szufladach sprzętów ulegną zniszczeniu. Rolki pozwalają z łatwością przemieszczać wózek po równych, twardych nawierzchniach, wyposażone są również w blokady zapobiegające samoistnemu przemieszczaniu się wózka.

Stoły warsztatowe

Ich główną funkcją jest zapewnienie przestrzeni do wykonywania prac – wyposażone są w solidny blat, na który możemy dokonywać wszelkiego rodzaju napraw. Posiadają dodatkowo szuflady, szafki i inne rozwiązania pozwalające przechowywać i organizować narzędzia w taki sposób, by były zawsze łatwo dostępne. Niektóre modele stołów wyposażone są w rolki jezdne, pozwalające na ich przemieszczanie.

Skrzynie

To wytrzymałe, zazwyczaj wykonywane z solidnej blachy metalowej pojemniki, zazwyczaj przeznaczone do ustawienia w jednym miejscu, choć zdarzają się modele wyposażone w kółka. Skrzynie mogą być wyposażone w różnej wielkości szuflady lub wyjmowane półki – używa się ich zazwyczaj do przechowywania sprzętów używanych rzadziej, ale wyjątkowo cennych. Do zabezpieczenia ich zawartości, niektóre z modeli skrzyń mogą być zamykane na kłódkę.

Torby i walizki

Są lżejsze od wózków, mebli i skrzyń, ale jednocześnie znacznie mniej pojemne – używa się ich do przenoszenia niezbędnych, podstawowych narzędzi tam, gdzie nie jest możliwe „wjechanie” wózkiem. Idealnie sprawdzą się w pracach wykonywanych w terenie lub na wyposażeniu samochodów.

Dlaczego warto dbać o organizację narzędzi?

Szeroki wybór opisanych wyżej sprzętów znajdziemy w ofercie firmy RG Narzędzia. Dlaczego warto w nie zaopatrzyć? Po pierwsze prawidłowa organizacja pozwala zmniejszyć nieporządek w zakładzie – należy pamiętać, że leżące luzem narzędzia mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Po drugie – odpowiednio przechowywane narzędzia nie gubią się i nie niszczą, co znacząco wpływa na poprawę komfortu pracy. Niektóre narzędzia są ponadto dość cenne, dlatego warto użyć odpowiednich środków do ich zabezpieczenia przed kradzieżą.