22 lutego 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Jak zabezpieczyć miejsce awarii auta do przyjazdu pomocy drogowej?

Awaria samochodu może przydarzyć się każdemu kierowcy. Oczywiście regularne przeglądy zmniejszają ryzyko ich występowania, jednak nie likwidują go zupełnie. W takich sytuacjach często konieczne jest wezwanie pomocy drogowej. W jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć pojazd oraz miejsce zdarzenia do czasu przybycia specjalistów? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Awaria na drodze – bezpieczeństwo przede wszystkim

Powstanie awarii na drodze już samo w sobie jest groźną sytuacją, a niezabezpieczenie auta zwiększa ryzyko wypadku z udziałem innych pojazdów. Jak tego uniknąć? Pierwsze z koniecznych działań to usunięcie samochodu z drogi i włączenie świateł awaryjnych. Najlepiej, jeśli w pobliżu znajduje się parking lub zjazd z ruchliwej drogi, jednak nie zawsze tak jest. Wówczas auto ustawia się na pasie awaryjnym, z którego można korzystać jedynie w szczególnych sytuacjach, takich jak ta.

Przed wezwaniem pomocy drogowej trzeba je również odpowiednio oznakować. Wychodząc z samochodu, warto założyć też kamizelkę odblaskową, tak aby być dobrze widocznym, a następnie poruszać się poboczem lub za barierkami. Konieczne jest również ustawienie trójkąta ostrzegawczego, a jego odległość od samochodu zależy od rodzaju drogi, na której doszło do awarii. Po skrupulatnym zabezpieczeniu auta można wezwać pomoc drogową i oczekiwać na przybycie specjalistów.

Na czym polegają usługi pomocy drogowej?

Wezwanie pomocy drogowej kojarzy się zwykle z koniecznością odholowania uszkodzonego auta i rzeczywiście w wielu przypadkach tak właśnie jest. Usługi specjalistów mogą przyjmować jednak inny charakter. Przykładowo, pracownicy pomocy drogowej mogą dowieźć pechowemu kierowcy paliwo. Zajmują się oni także niewielkimi naprawami, takimi jak wymiana koła czy ładowanie akumulatorów. Usługi tego typu znajdują się w ofercie specjalistycznych firm, na przykład Auto-Hol.

Nie ulega zatem wątpliwości, że wezwanie pomoc drogowy przydaje się w wielu sytuacjach. Często jest również konieczne, na przykład na autostradzie, gdzie samodzielne holowanie auta jest zabronione. Pracownicy pomocy drogowej dysponują wiedzą, umiejętnościami, a także zapleczem technicznym, które umożliwiają im skuteczne rozwiązywanie problemów z zachowywaniem bezpieczeństwa uczestników ruchu. Skorzystanie z tego typu wsparcia jest często możliwe 24 godziny na dobę, co jest niezwykle ważne, bo nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do awarii. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat dostępnej oferty specjalistycznych firm i kontaktować się z nimi w razie potrzeby.