cysterna
17 lipca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak zabezpieczany jest zbiornik cysterny?

Cysterny samochodowe i kolejowe to rozwiązania, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Jest to niezwykle istotne, ponieważ cysterny przeznaczone są do transportowania najróżniejszych płynów – zarówno spożywczych, jak i benzyny i innych gazów. Niekontrolowany wyciek lub nieszczelność mogłyby więc stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa. Jakie są rodzaje zabezpieczeń cysterny?

Rodzaje zabezpieczeń zbiornika cysterny

Na wyposażenie i zabezpieczenie cystern składa się wiele różnych komponentów. Podstawowymi są zawory, które wyróżniają się wysoką jakością. Elementy te gwarantują solidne zabezpieczenie przewożonych materiałów. Spełniają także niezbędne normy w zależności od zastosowania cysterny. Można wyróżnić m.in. zawory kulowe, denne, odcinające, zwrotne i bezpieczeństwa. Poza tym występują także zawory nadmiernego przepływu, oddechowe i kwasoodporne. Bez względu jednak na rodzaj, zadaniem każdego z zaworów jest zabezpieczenie cysterny przed niekontrolowanym wyciekiem substancji.

Zabezpieczenia cystern obejmują także takie elementy, jak płytki bezpieczeństwa. Chronią przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Płytka bardzo szybko odprowadza medium robocze z zabezpieczonego urządzenia, przez wolny przekrój powstały na skutek rozerwania wymiennej płytki. Montaż prawidłowo dobranej płytki chroni zbiornik i cysternę przed konsekwencjami działania ciśnienia. Istotny wpływ na bezpieczeństwo mają także manometry kwasoodporne. To stosowne przyrządy do pomiarów ciśnienia.

Do grupy elementów wyposażenia pomiarowego zalicza się także termometry analogowe i cyfrowe. Jednak poza elementami, które gwarantują zabezpieczenie samej cysterny, istotne znaczenie mają także części zapewniające ochronę osób dokonujących kontroli cysterny. Wśród takich elementów wyróżnia się m.in. stabilne pomosty aluminiowe.

Zabezpieczenia cysterny – zalety

Cysterny samochodowe i kolejowe to elementy, które służą do transportu najróżniejszych substancji. Nieszczelność cysterny lub niekontrolowany wyciek substancji to sytuacje, które mogą stwarzać zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Przeniknięcie szkodliwych substancji do gleby i wód powierzchniowych może natomiast nieść za sobą poważne skutki dla środowiska. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby cysterna posiadała niezbędne zabezpieczenia. Gwarantują odpowiednie zabezpieczenie przewożonego ładunku i bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Jak mówi ekspert firmy CERES sprzedającej zabezpieczenia do cystern: Każda cysterna poza podstawowymi zabezpieczeniami musi także posiadać odpowiedni właz, który pozwala na jej sprawne napełnienie, a w niektórych przypadkach również opróżnienie. Wyróżnia się cztery rodzaje włazów – okrągłe, owalne, kwadratowe i prostokątne. Dobór kształtu zależy od tego, w jakim miejscu na danym zbiorniku właz zostanie zamontowany.

Zabezpieczenia cystern to ważne elementy, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowania całego systemu. Ważne jest więc, aby dokonywać ich zakupu jedynie w sprawdzonych firmach, które oferują sprzedaż akcesoriów do cystern. Elementy wykonane z najwyższej jakości materiałów dają gwarancję solidnej ochrony przewożonej substancji.