24 października 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wypożyczyć samochód przez internet?

Z usług wypożyczalni samochodów korzysta coraz więcej osób. Dlatego też branża ta rozwija się coraz prężniej. Firmy wypożyczające auta cały czas modyfikują swoją ofertę, aby dotrzeć do szerszego grona klientów. Obecnie samochód bez większego problemu wynająć można nawet przez Internet. Jak taki proces wynajęcia pojazdu online wygląda w praktyce? Co warto na ten temat wiedzieć?

Wypożyczenie samochodu w placówce i przez Internet – różnice

Tak naprawdę wypożyczenie auta przez Internet odbywa się w zasadzie na takich samych warunkach, jak w tradycyjnej wypożyczalni. Jedyna różnica polega na tym, że samochód można zarezerwować bez wychodzenia z domu. To dla wielu osób znaczna oszczędność czasu. Taką możliwość oferuje przykładowo wypożyczalnia samochodów Abacus Car Rental. Przy okazji można bez większego problemu wybrać określony samochód. Oczywiście do wypożyczenia auta potrzebne jest prawo jazdy i inny dokument tożsamości, np. dowód osobisty czy paszport. Często firmy wypożyczające pojazdy ustawiają również pewien limit wiekowy i stażowy dla kierowców. W praktyce im droższe jest auto, tym większy powinien być staż danej osoby za kierownicą.

Wynajem krótko- czy długoterminowy?

Opcji wynajmu może być kilka. Największą popularnością cieszy się jednak wynajem krótkoterminowy i długoterminowy. Pierwszy obejmuje okres do maksymalnie miesiąca. Najem długoterminowy z kolei obejmuje okres od dwóch do aż pięciu lat. Jeszcze inną opcją wypożyczenia jest możliwość skorzystania z auta zastępczego po wypadku, co opłacane jest ze składki OC sprawcy. Płatności za wypożyczenie samochodu dokonać można najczęściej przy pomocy karty kredytowej. W przypadku firm działających online dopuszczalny jest jeszcze klasyczny przelew bankowy lub zewnętrzny system szybkich przelewów internetowych. Akceptowane są i niekiedy karty debetowe.

O czym pamiętać przy wypożyczaniu samochodu przez Internet

Przed odbiorem auta trzeba oczywiście sprawdzić jego stan techniczny i w protokole odbioru opisać to, jak pojazd wygląda w środku i na zewnątrz. Przy oddawaniu samochodu sporządzany jest kolejny dokument. Dzięki temu uniknąć można różnego rodzaju nieporozumień, które w związku z użytkowaniem auta mogą się zdarzyć. Do protokołu dobrze jest dołączyć fotografie samochodu przez i po wypożyczeniu. W praktyce często wstępny protokół odbiorczy przygotowuje sama wypożyczalnia, ale i tak dokument należy sprawdzić, porównując go z faktycznym stanem pojazdu. W razie nieścisłości można go uzupełnić czy zmodyfikować, tak aby nie było żadnych problemów.