wypadek samochodowy
12 września 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wypłata odszkodowania z AC wpływa na przyszłą stawkę polisy?

Wielu kierowców decyduje się na wykupienie polisy AC, licząc na pomoc finansową w przypadku kolizji, wypadku lub innego zdarzenia, w wyniku którego ich auto zostałoby uszkodzone. Czym charakteryzuje się autocasco? Czy po odebraniu odszkodowania z AC należy liczyć się ze zmianą opłat za ubezpieczenie? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Czym jest polisa AC?

AC, czyli autocasco, to ubezpieczenie, które każdy kierowca może wykupić w wybranej firmie ubezpieczeniowej. Polisa przyda się w sytuacji, gdy spowoduje on wypadek lub kolizję, a także wtedy, gdy jego samochód zostanie skradziony lub ulegnie uszkodzeniu z przyczyn niezależnych, np. podczas powodzi. W przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC, autocasco jest dobrowolne, a warunki polisy różnią się w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych, dlatego warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), które przedstawiają zakres polisy. Z autocasco można sfinansować likwidację szkody częściowej, o ile jej koszt nie przekracza 70% wartości auta. W innym przypadku ubezpieczyciel stwierdzi szkodę całkowitą i wypłaci odszkodowanie komunikacyjne z polisy AC w kwocie odpowiadającej wartości auta sprzed uszkodzenia, pomniejszonej o wartość wraku.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z AC na przykład wtedy, gdy:

  • kierowca w momencie zdarzenia był pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
  • do uszkodzenia samochodu doszło w wyniku umyślnego złamania przepisów ruchu drogowego, np. w trakcie jazdy pod prąd lub przejeżdżania na czerwonym świetle,
  • skradziony samochód został pozostawiony na parkingu z kluczami w stacyjce.

Czy wypłata odszkodowania z AC oznacza wyższą stawkę polisy?

Zarówno stawki za ubezpieczenie AC, jak i ewentualne zmiany opłat po zgłoszeniu szkody i wypłacie odszkodowania zależą od polityki danej firmy ubezpieczeniowej. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z firmą odszkodowawczą, która świadczy usługi doradztwa oraz pomocy w dziedzinie odszkodowań komunikacyjnych. Jedną z takich firm jest Bryksaexpert z Gdańska.

Należy pamiętać o podstawowej regule, według której działa większość ubezpieczycieli: na lepsze warunki umowy mogą liczyć kierowcy, którzy jeżdżą bezwypadkowo. Już nawet jedna stłuczka może spowodować podwyższenie składek na ubezpieczenie AC. Wiele firm oferuje zniżki za każdy rok bezwypadkowej jazdy. Kierowcy, którzy „zebrali” znaczącą sumę zniżek i mają komfortowe warunki polisy, mogą rozważyć naprawienie niewielkiej szkody na własny koszt. W przypadku większej szkody, której likwidację trudno opłacić z własnych środków, pozostaje zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi.