Wymiana opon w aucie osobowym krok po kroku
21 września 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wymienić koło w samochodzie?

Wymiana opon to czynność, którą zazwyczaj przeprowadza się w profesjonalnym warsztacie. Niekiedy jednak taka konieczność zachodzi w trasie, czasem w najmniej oczekiwanym momencie. Na szczęście samodzielna zmiana ogumienia, choć nie należy do łatwych, jest możliwa. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad i dobrze je przyswoić na ewentualność awarii na drodze. O czym warto pamiętać?

Obowiązkowe wyposażenie

Do wymienienia opony we własnym zakresie będą ci potrzebne:

  • trójkąt ostrzegawczy,
  • kamizelka odblaskowa,
  • lewarek (kompletny i dobrze dopasowany),
  • klucz do kół z odpowiednią nasadką (najlepiej klucz dynamometryczny),
  • śruby właściwe dla felgi stalowej,
  • sprawne i napompowane koło zapasowe.

Wszystko to warto wozić ze sobą na wypadek niespodziewanych sytuacji. Dodatkowo, jeśli masz taką możliwość, dobrze jest mieć ze sobą także coś twardego, co pozwoli na podłożenie pod lewarek na gruncie nieutwardzonym. Może to być na przykład kawałek deski. Sprawdzi się też przedłużka do klucza, która ułatwi odkręcenie śrub.

Wymienianie koła w aucie – krok po kroku

Najpierw należy ustalić punkt podparcia dla lewarka – ta informacja znajduje się w instrukcji obsługi samochodu. Gdy już jest to jasne, przystępuje się etapami do podnoszenia auta, ale tylko wówczas, gdy kierowca wcześniej upewnił się, że koła są ustawione w pozycji na wprost, a hamulec ręczny jest zaciągnięty. Pod koła znajdujące się po “sprawnej” stronie, można opcjonalnie, dla większej wygody, podstawić kliny.

Jeszcze zanim auto zostanie podniesione, trzeba poluzować śruby o jeden obrót – najlepiej z użyciem przedłużki. Pod auto podłóż lewarek i unieś pojazd na wysokość kilku centymetrów. Cały czas kontroluj czy pojazd ma stabilne podparcie. Jeśli tak, unoś jeszcze wyżej, do momentu aż koło oderwie się od podłoża. Odkręć śruby i ściągnij zepsute koło, chwytając oponę po bokach, za jej dolną część.

Po wymienieniu koła uszkodzonego i ulokowaniu na jego miejscu nowej opony dokręcaj śruby metodą “na krzyż”.

Następnie opuść auto z powrotem do poziomu gruntu. Gotowe.

Pomoc fachowców przy wymienianiu opon

Samodzielne wymienianie koła to dość trudna i czasochłonna czynność. Jeśli masz inne wyjście, lepiej postaw na wsparcie specjalistów.

Przykładowo, profesjonaliści z Bosh Car Service ze Szczecina specjalizują się właśnie w tego rodzaju czynnościach dla każdego rodzaju pojazdów. Wymianie podlegają opony zużyte, z pęknięciami, wybrzuszeniami, przebite.

Warsztat ten wykonuje ponadto naprawę opon oraz podejmuje się wulkanizacji na zimno.