wymiana klocków hamulcowych
17 stycznia 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wymienić klocki hamulcowe w samochodzie?

Wymiana klocków hamulcowych to, obok regularnego serwisu oleju i filtrów, najczęściej wykonywana czynność w samochodzie. Sprawne hamulce stanowią fundament bezpiecznej jazdy autem. Klocki hamulcowe w trakcie eksploatacji zużywają się i tracą swoje właściwości, przez co droga hamowania się wydłuża. Dowiedz się, w jaki sposób możesz wymienić klocki hamulcowe w samochodzie.

Funkcja klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe to jeden z elementów układu hamulcowego. Do ich głównych funkcji należy zatrzymanie pojazdu. Zasada działania polega na zaciskaniu się klocków na tarczy hamulca, czynność ta następuje po naciśnięciu na pedał hamulca i trwa tak długo, aż nie zostanie on zwolniony. Ze względu na sposób działania klocki hamulcowe to elementy ulegające zużyciu podczas użytkowania, które wymagają częstej wymiany. Rozsądnym wyjściem jest skorzystanie z usług serwisu samochodowego, jak np. Kodo. Niektórzy jednak próbują wykonać ich wymianę na własną rękę.

Jak wygląda wymiana klocków hamulcowych w samochodzie?

Jeśli podczas hamowania zauważysz coraz większe trudności lub usłyszysz pisk, to znak, że czas wymienić klocki hamulcowe w samochodzie. Warto nie zwlekać z tą czynnością, gdyż nie tylko spada poziom bezpieczeństwa jazdy, ale także tarcze hamulcowe ulegają szybszej degradacji. Zaletą nowoczesnych samochodów jest wskaźnik pokazujący zużycie klocków. Wymiana tych elementów układu hamulcowego polega na:

  • unieruchomieniu i podniesieniu pojazdu, najlepiej jest to wykonać w profesjonalnym warsztacie, który jest wyposażony w podnośnik,
  • odkręceniu kół,
  • zdemontowaniu zacisków hamulcowych, które mogą sprawiać trudności ze względu na zapieczenie, przydatne w tej sytuacji będą profesjonalne narzędzia i środki,
  • sprawdzeniu stanu przewodów i tłoczków hamulcowych,
  • oczyszczeniu tarcz, zacisków, prowadnic i powierzchni, na której będzie opierać się klocek,
  • zamontowaniu nowych klocków hamulcowych, w zależności od klasy pojazdu, może wyniknąć konieczność podpięcia czujników pomiarowych,
  • ponownym zamontowaniu zacisków oraz kół samochodowych.

Wydawałoby się, że wykonaniu tych kroków wystarczy opuścić samochód na grunt i ruszyć w trasę. Nic bardziej mylnego! Należy jeszcze skontrolować płyn hamulcowy i odpowietrzyć cały układ.

Wymiana klocków hamulcowych w samochodzie nie jest trudną czynnością, jednak wymaga dokładności i siły. Wiele elementów może być trudnych do zdemontowania. Znacznie korzystniej jest zdecydować się na wymianę klocków w warsztacie samochodowym, który jest wyposażony w podnośnik i narzędzia przyśpieszające proces.