6 kwietnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wymienić filtr paliwa w ciągniku?

Prawidłowe funkcjonowanie ciągnika to jedna z podstaw wydajnej pracy w gospodarstwie rolnym. Aby zapobiegać przestojom w produkcji i poprawić jej wydajność, należy odpowiednio konserwować maszyny rolnicze. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej filtrom paliwa, a dokładnie ich znaczeniu dla pracy ciągnika oraz sposobom wymiany tych elementów. Co warto wiedzieć na ten temat?

Znaczenie filtrów paliwa w ciągnikach

Filtry paliwa to warstwy specjalnie dobranych materiałów o odpowiednim stopniu porowatości umożliwiających zatrzymywanie i pochłanianie zanieczyszczeń występujących w paliwie.

Wbrew pozorom nawet najlepszej jakości paliwo tankowane na stacji nie jest w stu procentach czyste. – Zaznacza przedstawiciel sklepu internetowego Agroczęści. – Występują w nim bowiem pyłki, kurz, ziarenka piasku i innego rodzaju zabrudzenia o pochodzeniu organicznym, a często też woda. Taki skład mieszanki stanowi poważne zagrożenie dla jednostki napędowej.

Zanieczyszczenia przedostające się do silnika przyczyniają się do ograniczenia jego mocy, co w dłuższej perspektywie może skutkować awarią ciągnika. Aby temu zapobiec, stosuje si・ specjalne filtry paliwa do maszyn rolniczych. Wykonane z odpowiednio dobranych materiałów, np. filcu czy włókien celulozowych, oczyszczają paliwo z zanieczyszczeń. Intensywne użytkowanie maszyny przyczynia się jednak do odkładania się zabrudzeń na bibułach, dlatego też ważna jest regularna wymiana tych materiałów. Dzięki temu unikniemy zapychania się filtrów, a tym samym przedłużymy pracę jednostki napędowej i unikniemy poważniejszych usterek. Kiedy w takim razie należy wymienić filtr paliwa w ciągniku? Zależy to od czasu użytkowania tych akcesoriów, a dokładnie motogodzin. Informacje te producent umieszcza w instrukcji.

Wymiana filtru paliwa w ciągniku

Jak w praktyce wygląda wymiana filtru paliwa w ciągniku? Wiele zależy tu od modelu maszyny rolniczej i zastosowanych w niej rozwiązań. Najczęściej jednak wymiana filtrów nie nastręcza większych trudności i sprowadza się do kilku prostych czynności. W pierwszej kolejności warto przygotować się do wymiany, podstawiając naczynie na paliwo, które wycieknie się z filtra oraz oczyszczając podstawę omawianego podzespołu. Następnie przechodzimy do odkręcenia starego filtra, pamiętając o rozłączeniu czujnika wody. Stary filtr wyrzucamy, a na jego miejsce wkręcamy nowy wraz z nową uszczelką. Dobrą praktyką jest nawilżenie jej niewielką ilością czystego oleju. Dokładny sposób przykręcenia nowego filtra powinien być przedstawiony w instrukcji montażu. Warto przy tym pamiętać o odpowietrzeniu całego układu.