Przeglady okresowe samochodow Volvo
11 kwietnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wyglądają przeglądy okresowe samochodów marki Volvo?

Przeglądy okresowe pojazdów powinny być wykonywane regularnie. Główne cele, dla których się je przeprowadza, to sprawdzenie stanu pojazdu oraz wymiana płynów eksploatacyjnych bądź zużytych części. Konieczność ich realizacji nie jest określana przez obowiązujące przepisy prawa. To producent sam określa częstotliwość przeglądów w odniesieniu do poszczególnych modeli oraz wersji silnikowych aut. Jak one przebiegają w przypadku marki Volvo? Sprawdź!

Przeglądy okresowe – najważniejsze informacje

Jak już wspomniano, przeglądy okresowe powinny być wykonywane w terminach określonych przez producenta samochodu. Najczęściej jednak o konieczności ich przeprowadzenia informuje komputer pokładowy. Analizuje on bowiem stan zużycia płynów oraz części eksploatacyjnych i na tej podstawie sygnalizuje o konieczności odwiedzenia punktu.

W przypadku marki Volvo przeglądy są wykonywane po przejechaniu wskazanej ilości kilometrów

– wyjaśnia ekspert z Volvo-Car Wrocław Bielany. Dodaje, że powinny być realizowane w ASO, ale nie są obowiązkowe. Zaznacza jednak, że ich regularne przeprowadzanie pozwala zadbać o właściwy stan pojazdu, zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, a także pozytywnie wpływa na wartość rynkową samochodu.

Przebieg międzyprzeglądowy 20 000 km lub 30 000 km

Przebieg międzyprzeglądowy po przejechaniu 20 000 km lub 30 000 km jest wykonywany w stosunku do silników benzynowych i Diesla, z zapłonem iskrowym lub samoczynnym. Znacznym ułatwieniem dla właściciela jest pojawienie się komunikatu w zespole wskaźników. Wyświetla się on po przejechaniu wskazanej ilości kilometrów, co 12 miesięcy bądź też po upływie określonej liczby motogodzin. Informacja ta sygnalizuje konieczność przeprowadzenia przeglądu okresowego Volvo. W sytuacji, gdy pojazd jest użytkowany w trudnych warunkach eksploatacyjnych, czas ten może się znacznie skrócić.

W przypadku samochodów wyposażonych w silnik „Flexifuel” przeglądy są one wykonywane w przedziale do 10 000 km lub 15 000 km.

Obejmują one głównie:

  • diagnostykę komputerową,
  • wymianę filtra powietrza,
  • wymianę płynu chłodniczego i płynu hamulcowego,
  • wymianę świec,
  • sprawdzenie układu hamulcowego (wraz z ewentualną wymianą klocków i tarcz hamulcowych),
  • sprawdzenie elementów układu kierowniczego i wydechowego,
  • sprawdzenie zawieszenia i ciśnienia w oponach,
  • wymianę rozrządu.

Wszystkie prace są wykonywane zgodnie ze specyfikacją Volvo, a ich przeprowadzenie jest odnotowywane w książce serwisowej. Dodatkowo, w zależności od przebiegu samochodu i roku produkcji, mogą być sprawdzane również inne elementy. Co więcej, w przypadku konieczności wymiany podzespołów, właściciel może zdecydować, czy do naprawy zostaną wykorzystane części oryginalne, czy też wysokiej jakości zamienniki.