23 marca 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wygląda proces regeneracji turbosprężarki?

Turbosprężarki zaczęły być stosowane w samochodach osobowych stosunkowo niedawno, bo w latach 80. XX wieku. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, dzięki użytym stopom stali i aluminium. Jak każdy podzespół, turbosprężarka również może ulec uszkodzeniu. Jednak nie zawsze wymiana na nowe urządzenie to najlepsze rozwiązanie. Warto rozważyć regenerację turbosprężarki. Jak wygląda taki zabieg?

Najczęstsze uszkodzenia turbosprężarek

Uszkodzenie tak wytrzymałego elementu jak turbosprężarka nie jest łatwe. Jednak istnieje kilka czynników znacząco utrudniających, a czasem uniemożliwiających pracę podzespołu. Wśród nich wyróżnia się:

 • zbyt niskie ciśnienie oleju, prowadzące do braku smarowania osi,
 • zanieczyszczenia, które niszczą wirnik,
 • wycieki oleju do układu wydechowego i dolotowego,
 • brak sterowania przez uszkodzenie podciśnieniowego siłownika.

Podstawowym błędem popełnianym przez właścicieli samochodów osobowych to użycie niskiej jakości oleju. Zanieczyszczony lub rzadko wymieniany olej w silniku może poważnie uszkodzić turbosprężarkę.

Proces regeneracji turbosprężarki

Jak tłumaczy specjalista z PHU Turbolux w Borowej:

Regeneracja turbosprężarki wiąże się z niemałym wydatkiem. Jednak jest to tańsze rozwiązanie niż całkowita wymiana podzespołu.

Naprawa elementu odbywa się w kilku krokach:

 1. obserwacja pracy urządzenia,
 2. rozebranie podzespołu na czynniki pierwsze,
 3. umycie i dokładna ocena elementów,
 4. piaskowanie dobrych części,
 5. zastąpienie uszkodzonych fragmentów nowymi,
 6. wyczyszczenie elementów za pomocą ultradźwięków,
 7. złożenie turbosprężarki,
 8. wyważenie urządzenia,
 9. regulacja nastawu kierownic,
 10.  montaż w samochodzie.

Regeneracja turbosprężarki to bardzo precyzyjna praca. Jej wykonanie wymaga od specjalisty dokładności, cierpliwości i spostrzegawczości. Niestety nie każdy ma odpowiednie umiejętności oraz wiedzę do przeprowadzenia takich zabiegów. Brak odpowiednich urządzeń czyszczących oraz procedur rozkładania oraz składania turbosprężarki może prowadzić do jej trwałego uszkodzenia.

Dlaczego regeneracja zamiast wymiany?

Turbosprężarka należy do bardzo drogich podzespołów samochodu osobowego. Cena nowego urządzenia może sięgać do nawet kilku tysięcy złotych. Nie zawsze istnieje też możliwość dopasowania turbosprężarki do samochodu z uwagi na specyficzną budowę.

Regeneracja elementu pozwala na dużą oszczędność pieniędzy. Koszt takiego zabiegu wynosi około tysiąca złotych. Dodatkowo, dzięki temu, że wymianie podlegają tylko niektóre elementy, a pozostałe są odświeżane, turbosprężarka idealnie pasuje do pojazdu i może służyć tyle samo co nowa.