kurs na operatora wózków widłowych
11 stycznia 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wygląda kompleksowy kurs na operatora wózków widłowych?

Profesja operatora wózka widłowego od lat utrzymuje się w grupie zawodów deficytowych. Zatrudnienie w tym charakterze można znaleźć w firmach produkcyjnych, magazynach czy centrach logistycznych. Zdobycie uprawnień na kierowanie wózkiem widłowym to dobra inwestycja w przyszłość zawodową. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na doszkalanie pracowników magazynowych. Dowiedz się, jak wygląda kompleksowy kurs na operatora wózków widłowych.

Jak wygląda szkolenie na operatora wózka widłowego?

Przed rozpoczęciem kursu zawodowego na operatora wózka widłowego, warto sprawdzić, czy pozwala on na – oprócz zdobycia umiejętności praktycznych – przygotowanie do państwowego egzaminu UDT. Takie szkolenie oferuje między innymi firma Work Management w Słubicach.

Organizowany kurs dzieli się na etap:

  • teoretyczny — kursant ma szansę zapoznać się z konstrukcją wózka widłowego i rodzajami urządzeń używanych na stanowisku operatora,
  • bhp — poruszane są zasady bezpiecznego załadunku towarów i przedstawiane mechanizmy radzenia sobie w przypadku potencjalnie niebezpiecznych sytuacji,
  • praktyczny – część, podczas której kursant uczy się efektywnego i bezpiecznego poruszania wózkiem widłowym, przeprowadzony jest także instruktaż kontroli stanu technicznego pojazdu.

Korzyści z ukończenia kursu na operatora wózka widłowego

Zakończenie kursu zawodowego na operatora wózka widłowego to gruntowne przygotowanie do państwowego egzaminu UDT. Najważniejsze zalety uzyskania uprawnień do kierowania wózkami widłowymi to:

  • szansa na stabilne zatrudnienie w większości firm produkcyjnych,
  • łatwość znalezienia pracy za granicą, nawet bez znajomości języka,
  • dodatkowe uprawnienia to podstawa do podwyżki.

Kurs na operatora wózka widłowego to również świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Znalezienie kandydata na to stanowisko może być trudne, gdyż jest ono w grupie deficytowych zawodów w Polsce. Inwestycja w szkolenie pracownika pozwoli wyodrębnić operatora wewnątrz kadry. W ten sposób nie tylko wzrośnie motywacja wśród personelu, ale również przedsiębiorstwo zaoszczędzi czas potrzebny na wdrożenie osoby z zewnątrz.

Egzamin UDT

Ukończenie kursu na operatora wózka widłowego gwarantuje bardzo dobre przygotowanie do państwowego egzaminu UDT. Składa się on z etapu teoretycznego i praktycznego. Podczas pierwszej części egzaminowany ma 60 minut, aby odpowiedzieć na pięć losowych pytań. Następnie weryfikowana jest zdolność kierowania wózkiem widłowym. Kompleksowe szkolenie pomoże zdać egzamin UDT za pierwszym podejściem.