holowanie pojazdu na sztywno serwis
25 października 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wygląda holowanie na sztywno?

Jeżeli Twój samochód został unieruchomiony, może być niezbędne holowanie. Warto pamiętać, że tej czynności drogowej dotyczą precyzyjnie sformułowane przepisy, których należy przestrzegać, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. W niektórych przypadkach niezbędne jest tak zwane holowanie na sztywno. Dotyczy ono przede wszystkim samochodów z niesprawnym układem hamulcowym. Dowiedz się więcej!

Przepisy dotyczące holowania

Holowanie pojazdu na drogach publicznych jest sytuacją szczególną, która wymaga od kierowców zachowania szczególnie ostrożności. Ustawodawca przygotował szereg przepisów, które powinieneś stosować, jeśli chcesz wziąć auto na hol. Podstawą jest właściwe połączenie obydwu pojazdów. Jeśli w niesprawnym pojeździe oba układy hamulcowe działają prawidłowo, możesz wykorzystać holowanie giętkie. Pracownik firmy CUBE-TRANS wyjaśnia, że jeśli jeden z układów hamulcowych samochodu, który uległ awarii, jest zepsuty, konieczne jest zastosowanie holu sztywnego. Niezależnie od tego, jaki sposób transportowania uszkodzonego auta zastosujesz, musisz zadbać o to, by oba samochody zostały połączone ze sobą trwale i solidnie.

W przypadku holu giętkiego możesz wykorzystać wyłącznie haki i ucha holownicze. Nie wolno mocować liny do innych elementów pojazdu. Jeśli używasz haka holowniczego, napięcie liny między pojazdami nie ma aż tak dużego znaczenia, jednak w przypadku ucha, warto zadbać o to, by lina była odpowiednio napięta.

Kolejną, bardzo ważną kwestią jest prawidłowe oznakowanie pojazdu holowanego. Powinien mieć przez cały czas włączone światła pozycyjne. Nie dopuszcza się używania świateł awaryjnych, ponieważ uniemożliwiają właściwe sygnalizowanie skrętów. Jeśli holujesz na sztywno, samochód holowany powinien dodatkowy być oznaczony pasami w kolorach białym i czerwonym lub chorągiewką czerwoną lub żółtą. Ponadto, auto holowane musi być oznaczone trójkątem ostrzegawczym umieszczonym po lewej stronie.

Holowanie na sztywno w praktyce

Sztywny hol wykorzystuje się w sytuacji, kiedy w uszkodzonym pojeździe sprawny jest jedynie jeden układ hamulcowy (czyli hamulce na jednej osi). W takim przypadku nie dopuszcza się holowania na lince, ponieważ mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu na drodze. Jazda na sztywnym holu wymaga dostosowania prędkości do specyficznych warunków. Poza terenem zabudowanym nie może ona przekraczać 60 km/h.

Warto również pamiętać, że holowany pojazd może zachodzić przy skręcie, dlatego sposób jazdy powinien być bardzo ostrożny. Holowanie na sztywno nie należy do łatwych zadań, wymaga także wybrania odpowiedniej trasy, która uwzględni ewentualne utrudnienia, takie jak ciasne zakręty. Jeśli chcesz mieć pewność, że proces odbędzie się zgodnie z zasadami, możesz skorzystać z usług pomocy drogowej.