Egzamin na prawo jazdy kategorii B
6 kwietnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B?

Prawo jazdy jest coraz popularniejsze. 10 lat temu miało je tylko 38 proc. osób do 25 roku życia, obecnie zaś statystyki wzrosły do około 60 proc. Nic dziwnego – jest to ogromne udogodnienie i wygoda. Z tego względu warto wiedzieć, jak wygląda egzamin na „prawko”. Przede wszystkim składa się on z części teoretycznej i praktycznej. By do nich przystąpić, musisz odbyć profesjonalny kurs. Jak to wygląda w praktyce?

Egzamin na prawo jazdy kategorii B – jak wygląda?

Zanim przystąpisz do egzaminu, musisz koniecznie odbyć profesjonalny kurs. Składa się on z 30 lekcji praktycznych i 30 zajęć teoretycznych. Wybór ośrodka zależy tylko od Ciebie. Dlatego właśnie dobrze go przemyśl, by szybko i skutecznie zdać egzaminy. Szkoleniowcy powinni być rzetelni, wymagający, ale jednocześnie cierpliwi, wyrozumiali i pomocni. Warto więc poszukać informacji o danej placówce.

Jak mówi specjalista z firmy Mobil Auto, aby móc przejść całą procedurę, na początku musisz uzyskać PKK – profil kandydata na kierowcę. Jest to unikalny numer kandydata, który się otrzymuje po wizycie w miejskim wydziale komunikacji. Proces jego otrzymania jest bezpłatny, jednak wcześniejsze badania lekarskie i zdjęcia do dokumentu wiążą się z niewielkimi opłatami. Teraz możesz przejść kurs na prawo jazdy, a po jego zakończeniu przejść egzamin w odpowiednim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowym.

Egzamin teoretyczny przebiega w sali komputerowej. Każdy uczestnik ma indywidualne stanowisko i odpowiada na 32 pytania. 20 obejmuje wiedzę podstawową, a 12 specjalistyczną. Na tę część kandydat ma 25 minut. Obsługa komputera jest intuicyjna i prosta. Maksymalna ilość punktów wynosi 74, by zdać, trzeba uzyskać 68.

Praktyczny egzamin na prawo jazdy – jak przebiega?

Jeśli zdasz egzamin teoretyczny, pora przejść do praktyki. Składa się ona z dwóch części: placu manewrowego i jazdy po drodze publicznej. W pierwszej części praktyczny egzamin na prawo jazdy obejmuje trzy elementy: sprawdzenie losowo wybranego elementu spośród płynów eksploatacyjnych i świateł w aucie, łuk, czyli jazdę między liniami i pachołkami oraz ruszanie na wzniesieniu.

Nie można też zapomnieć o tym, by odpowiednio ustawić wyposażenie auta – w tym lusterka, zagłówek i fotel. Równie istotne jest zapięcie pasów, włączenie świateł i dokładne domknięcie drzwi.

Następnie, jeśli wszystko przebiegnie sprawnie, uczestnik rusza wraz z egzaminatorem na miasto. To tam oceniany jest szereg czynności, w tym:

  • zachowanie wobec uczestników ruchu,
  • wykonywanie manewrów,
  • ocena zagrożeń drogowych,
  • użytkowanie pojazdu,
  • reagowanie na sytuację na drodze.

Ponadto kandydat wykonuje manewry parkowania, zawracania, porusza się po rondzie, drodze jednokierunkowej… jeśli egzamin przebiegnie właściwie – wynik jest pozytywny. Na końcu otrzymujesz arkusz opisujący jazdę, a egzaminator uzupełnia dane w systemie i Twój PKK.