Auta dostawcze
1 maja 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wybrać odpowiednie auto dostawcze dla firmy?

W przypadku wielu firm auto dostawcze jest niezbędne. Na przewozie różnych towarów opiera się funkcjonowanie przedsiębiorstw. Ważne jest, aby wybrać dobre auto dostawcze, które spełni wszystkie potrzeby firmy i sprawi, że przewóz będzie bezpieczny. Podpowiadamy, na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy wyborze auta dostawczego dla firmy. 

Dopasowanie wielkości auta do charakteru działalności

W przypadku auta dostawczego, w pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią wielkość, która będzie dostosowana do zapotrzebowania firmy. Małe firmy realizujące niewielkie przewozy i dostawy nie będą wymagały auta o dużej ładowności. W takiej sytuacji wystarczy niewielki pojazd do 3,5 tony, który będzie ekonomiczny i nie obciąży właściciela zbyt dużymi kosztami. Ponadto, posiadanie małego auta dostawczego nie wiąże się z koniecznością wyrabiania specjalnych uprawnień- wystarczy standardowe prawo jazdy.

Duże firmy będą potrzebować znacznie większych aut, aby móc przewozić meble lub sprzęt budowlany. W tym przypadku niezbędne okażą się auta dostawcze o ładowności powyżej 3,5 tony i długości ponad 3 metry.

Przy wyborze wielkości auta warto uwzględnić zapas powierzchni załadunkowej oraz przewidzieć ewentualny rozwój firmy. Uchroni to przed zakupem zbyt małego auta.

O autach dostawczych wypowiada się pracownik z samochodydostawczewynajem.pl: Wybór auta dostawczego jest równie ważny, jak każda decyzja podejmowana w firmie. Aby nie żałować wyboru, istnieje możliwość wynajęcia samochodu dostawczego bez konieczności jego kupna. Pozwala to na sprawdzenie konkretnej marki auta i ewentualny zakup w przyszłości.

Odpowiedni rodzaj zabudowy

Obok wielkości auta dostawczego znajduje się rodzaj jego zabudowy. Wśród najbardziej popularnych wyróżnia się plandeki, zabudowy skrzyniowe oraz zabudowy kurierskie. Wybór zabudowy to jeden z priorytetów branych pod uwagę przy kupnie lub wynajmie auta dostawczego, ponieważ rodzaj determinuje przewóz konkretnych produktów.

Zabudowy z plandeki używa się autach dostawczych, przewożących produkty, które należy szczególnie chronić. Wśród nich znajdują się na przykład meble i sprzęt AGD i RTV, czyli cenne przedmioty, które muszą zostać dostarczone do klienta bez żadnych usterek.

Zabudowa skrzyniowa charakteryzuje się otwartym nadwoziem i w zależności od potrzeb może być łączona z plandeką. Auto dostawcze z takim rodzajem zabudowy wykorzystuje się w przewozie sprzętu budowlanego lub okien. Sprawdzi się również przy dostawach znacznie masywniejszych ładunków.

Często spotykane auta dostawcze posiadają zabudowę kurierską. Charakteryzują się dużą pojemnością i znajdują się w nich otwierane drzwi. Są wykorzystywane w branży kurierskiej do przewozu paczek. Oprócz tego, wnętrze zaopatrzone jest w wiele mocowań, które zapewniają bezpieczny przewóz produktów.

Auto z oszczędnym spalaniem

Zarówno przy wynajmie samochodów dostawczych, jak i przy ich kupnie, znaczącą rolę odgrywa spalanie. Auta przeznaczone do ciągłej jazdy powinny charakteryzować się ekonomicznym i niezbyt dużym spalaniem paliwa.

Przed wybraniem konkretnego auta niezbędne jest sprawdzenie wykorzystania paliwa przy pełnym załadowaniu auta. Mniejsze koszty za paliwo mogą być również możliwe dzięki unowocześnionym skrzyniom biegów, które mogą zmieniać przekładnie na bardzo małych obrotach i w krótkim czasie.