łańcuchy śniegowe
19 października 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wybrać łańcuchy śniegowe? To nie tylko rozmiar

Zimowy okres stanowi bardzo często trudne wyzwanie dla kierowców. Niesprzyjające warunki drogowe mogą wywołać niebezpieczne sytuacje zwłaszcza wtedy, gdy samochód nie został odpowiednio przygotowany do zimy. W takim przypadku jazdę mogą znacznie ułatwić łańcuchy śniegowe. Jest to doskonałe rozwiązanie szczególnie podczas konieczności przemieszczania się po górskich miejscowościach. Czym należy się kierować podczas kupna łańcuchów śniegowych?

Łańcuchy śniegowe – charakterystyka

Łańcuchy śniegowe na koła to stalowa konstrukcja w postaci siatki, wykonana ze splotu łańcucha, który powstaje zazwyczaj ze stopu niklu, manganu oraz chromu. Coraz częściej można spotkać również modele tekstylne. Łańcuchy śniegowe na koła różnią się od siebie parametrami. Niektóre modele są przeznaczone dla samochodów osobowych o niższym zawieszeniu, inne zaś będą odpowiednie dla pojazdów dostawczych oraz ciężarówek. Łańcuchy śniegowe zostały stworzone do użytkowania ich podczas okresu zimowego, kiedy mocno zaśnieżone lub oblodzone podłoże znacznie utrudnia poruszanie się po drodze. Dzięki nim kontrola nad pojazdem jest znacznie łatwiejsza. Poprawiają także przyczepność samochodu do podłoża.

Zakup łańcuchów śniegowych – na co zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę podczas zakupu łańcuchów zimowych, jest rozmiar opon. Wiele opon samochodowych pomimo posiadania podobnych symboli, wymaga różnych rozmiarów łańcuchów. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest podanie dokładnego rozmiaru opon przy zakupie. Ponadto warto zwrócić uwagę na grubość łańcucha (od 7mm do 16mm), ponieważ w zależności od rodzaju auta oraz warunków użytkowania  będziemy potrzebować różnej grubości łańcuchów, które można znaleźć m.in. w sklepie z asortymentem samochodowym AMT-Kostecki. Dodatkowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest gęstość łańcucha, a także materiał wykonania.

Montaż łańcuchów zimowych

Łańcuchy śniegowe należy zakładać zawsze na koła napędowe. Jeżeli pojazd posiada napęd na dwie osie (patrz do instrukcji auta), warto zamontować metalową konstrukcję na każdej z nich. Pierwsze założenie łańcuchów dobrze przetestować jeszcze przed sezonem zimowym bądź zaplanowanym wyjazdem. Ich montaż podczas śnieżycy może wywołać niebezpieczeństwo na drodze. Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby zdejmować łańcuchy śniegowe przed wjazdem na suchą drogę. Łańcuchy mogą znacznie poprawić przyczepność pojazdu do nawierzchni. Warto na nie postawić, jeśli chcemy zachować bezpieczeństwo na drodze i cieszyć się komfortową jazdą.