Felgi aluminiowe i stalowe
5 stycznia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wybrać dobre felgi aluminiowe?

Felgi stanowią element nośny podwozia, na którym montowane są opony. Ich zadaniem jest przenoszenie sił z piasty koła na oponę oraz wentylowanie układu hamulcowego pojazdu. Aby mogły one spełniać swoje funkcje, muszą być odpowiednio dobrane do danego samochodu. Przeczytaj, jakie są główne rodzaje felg, czym się charakteryzują, i na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Felgi stalowe i aluminiowe

Felgi stosowane w pojazdach produkowane są ze stali lub z aluminium. Te dwa typy różnią się nieco właściwościami. Felgi stalowe są na ogół tańsze i łatwe w naprawie, ale jednocześnie wykazują większą podatność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Felgi aluminiowe są lżejsze i bardziej wytrzymałe. W przypadku uszkodzeń muszą być jednak poddawane naprawom wymagającym większych nakładów finansowych.

Felgi z aluminium były niegdyś uznawane za rozwiązanie bardziej ekskluzywne. Kierowcy częściej sięgali po te wykonane ze stali. W ostatnim czasie tendencja ta uległa zmianie: na rynku znaleźć można bogatą paletę felg aluminiowych w korzystnej cenie. Zwykle są one produkowane wykorzystaniem techniki niskociśnieniowej.

Najważniejsze parametry

 

Wybierając felgi, powinniśmy zwrócić uwagę na parametry, którymi są one oznaczone. Najważniejsze z nich to:

  • rozmiar felgi: szerokość razy średnica. Wartość ta wyrażana jest w calach. Przykładowo, zapis 6,5Kx14H2 oznacza, że szerokość felgi wynosi 6,5 cali, zaś średnica – 14 cali. Dwa ostatnie znaki w zapisie (H2) wskazują na określony profil przekroju poprzecznego felgi – ukształtowanie powierzchni zakrywanej przez oponę pojazdu.
  • rozstaw śrub – odległość pomiędzy przeciwległymi otworami montażowymi na feldze
  • ET (odsadzenie felgi, offset) – odległość powierzchni montażu od geometrycznego środka felgi. Jest to głębokość, na którą dana felga wchodzi w nadkole pojazdu. Wartość ta wyrażana jest w milimetrach. Ujemna wartość ET oznacza, że felga wychodzi nieco na zewnątrz pojazdu. Nieodpowiednio dobrane odsadzenie może skutkować ocieraniem się kół o nadwozia, mniejszym komfortem kierowcy podczas prowadzenia auta, a także szybszym zużyciem elementów zawieszenia samochodu.
  • średnica otworu centralnego Ø  – podawana w milimetrach

Warto pamiętać, że felgi są bardzo różnorodne. Znajdziemy wśród nich produkty pasujące do samochodów różnego typu. Aby sprawdzić, czy dana felga będzie nadawać się do naszego auta, można posłużyć się konfiguratorem felg, który znajdziemy w sieci.

Wybór felg: aspekt estetyczny

 

Przy wyborze felg nie bez znaczenia jest ich aspekt estetyczny. Warto stawiać się na modne i stylowe wzory. Pracownik firmy MotoHurtownia z Dobrodzienia dodaje:

– Dużą popularnością cieszą się klasyczne pięcioramienne felgi. W zależności od koloru i wykończenia, pozwalają one podkreślić elegancki wygląd pojazdu lub jego sportowy charakter. Alternatywą mogą być felgi wieloramienne, które przypominają rozwiązania stosowane w samochodach wyczynowych. Spełnią one oczekiwania osób, które pragną nadać swojemu autu bardziej smukły, a zarazem delikatny wygląd.

Warto zwrócić także uwagę na kolor felgi. Kierowcy najczęściej decydują się na odcienie srebra, które doceniane są z uwagi na elegancki wygląd i możliwość dopasowania do większości karoserii. Możemy jednak zdecydować się na przykład na kolor grafitowy lub czerń – taka barwa z kolei sprawi, że auto będzie wyglądało bardziej dynamicznie.

Zakup felg

Jeśli zależy nam na solidnych i estetycznych felgach, najlepiej korzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się ich sprzedażą. Przedsiębiorstwa te często oferują także usługi w zakresie montażu. Kupując felgi, warto nabyć także nakrętki umożliwiające zabezpieczenie ich przed kradzieżą. W razie jakichkolwiek wątpliwości, pracownicy firmy służyć nam będą poradą przy wyborze produktu.