9 kwietnia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy?

Choć może się wydawać, że szkoły nauki jazdy oferują to samo, okazuje się, że poziom prowadzonych zajęć często jest bardzo zróżnicowany. Instruktor nie powinien traktować kursanta w sposób sztywny i szablonowy. Od tego może zależeć jego zadowolenie i późniejsze radzenie sobie w ruchu drogowym. Podczas wyboru szkoły warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale również na ewentualne rabaty i promocje.

Zajęcia dostosowane do kursantów

Szkoła nauki jazdy ma za zadanie wyszkolić przyszłego kierowcę w znajomości przepisów ruchu drogowego, nauczyć go poprawnej techniki prowadzenia pojazdu oraz podstawowej obsługi samochodu. Przy tym wszystkim niezbędna jest także nauka kulturalnego zachowywania się na drodze i odpowiedzialności podczas różnego rodzaju zdarzeń. Dlatego podstawą powinno być indywidualne podejście do każdego kursanta. Egzamin jest taki sam dla wszystkich, jednak umiejętności i zdolności poszczególnych kandydatów mogą rozwijać się w innym tempie. Tok zajęć danej szkoły nauki jazdy nie może przebiegać szablonowo. Także terminy i godziny zajęć powinny być ustalane według możliwości kursantów, a nie instruktora jazdy.

Indywidualne podejście instruktora

Instruktor musi posiadać właściwe uprawnienia do prowadzenia kursu na prawo jazdy, jednak to nie dokumenty sprawiają, że kursanci czują się pewnie. Pierwsze zetknięcie się z jazdą samochodem może być bardzo stresujące, dlatego ważne jest zrozumienie i luźna rozmowa, która pozwala rozładować emocje. Instruktor powinien charakteryzować się także elastycznością w stosunku do gospodarowania czasem i wybieranych miejsc. Rutyna w prowadzeniu zajęć może odbić się bezpieczeństwem na drodze. Dlatego ważne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie się do egzaminu, ale również nauka prowadzenia pojazdu w różnych warunkach atmosferycznych i drogowych.

Ceny, zniżki, promocje i gratisy

Wszystkie szkoły nauki jazdy posiadają taką samą formę kursu na poszczególne kategorie ze względu na narzucone przepisy prawa. Cena oferowanych usług może jednak być zupełnie inna. Warto zwracać uwagę na zniżki dla uczniów i studentów oraz różnego rodzaju promocje i bonusy. Dobre szkoły nauki jazdy oferują gratisowe godziny jazdy za wykupienie określonej liczby lub w zamian za przyprowadzenie znajomego na kurs. Także płatność rozłożona na raty nie powinna sprawiać problemów. Specjalista ze szkoły jazdy „Marcin Sokół” w Szczecinie dodaje:

Dla osób, które nie mogą się zdecydować na wybór szkoły jazdy, oferujemy bezpłatny udział w pierwszych zajęciach każdego rozpoczynającego się kursu. Dzięki temu każdy może sprawdzić, czy prowadzone przez nas zajęcia odpowiadają wymaganiom.