12 października 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wybrać dobrą firmę transportową?

Nie da się ukryć, że transport pełni w krajowej gospodarce niezwykle istotną rolę – to właśnie dzięki transportowi, zapewniającemu stały przepływ surowców i produktów, pozostałe gałęzie gospodarki mogą się rozwijać. Nic zatem dziwnego, że branża ta je tak bardzo rozwinięta. Zgodnie ze statystykami GUS na polskim rynku ogółem funkcjonuje około 240 tysięcy firm transportowych. Jak wybrać jedną z nich, by mieć pewność wysokiej jakości usług?

Staż na rynku

Jedną z pierwszych rzeczy, którą robimy zapoznając się z ofertą firmy, jest rok jej założenia. Dlaczego jest to tak istotne przy podejmowaniu decyzji? Często i trafnie możemy na podstawie tej jednej informacji wyciągnąć wnioski i jakości usług danego przedsiębiorstwa. Logika jest bardzo prosta – ponieważ konkurencja jest bardzo duża, rynek skutecznie weryfikuje poziom jakości świadczonych przez daną firmę. Jeśli są one niedostatecznie dobre, firma nie jest w stanie utrzymać klientów i dość szybko kończy działalność. Długi staż na rynku jest dla nas zatem informacją, że wybrany usługodawca świadczy zdołał wyrobić sobie pewną renomę i dba o wysoki poziom usług.

Zakres usług

Transport to branża rozbudowana, a firmy w niej działające świadczą jedynie wybrane przez siebie usługi. Część z nich zajmuje się transportem ludzi, inne przewozem towarów, a jeszcze inne – takie jak przedsiębiorstwo Martrans – różnego rodzaju kruszyw. Dlatego ważne jest, byśmy przed kontaktem z daną firmą dokładnie zapoznali się jej ofertą, by sprawdzić czy spełnia ona nasze oczekiwania.

Licencje i certyfikaty

Do prowadzenia działalności transportowej, firma musi posiadać stosowne licencje – jest to wymóg prawny, który dotyczy również każdego poszczególnego kierowcy. Zanim skorzystamy z usług firmy zaleca się sprawdzić, czy posiada ona stosowne pozwolenia. Warto zwrócić również uwagę na certyfikaty, które są potwierdzeniem wysokiej jakości usług.

Flota pojazdów

Firma transportowa nie jest w stanie świadczyć usług, jeśli nie posiada odpowiedniej floty pojazdów. Każdy przewoźnik dysponuje flotą złożoną z niego innych maszyn – zarówno pod względem funkcjonalności, jak specyfikacji technicznej. Dobrą firmę transportową możemy rozpoznać między innymi po tym, że jawnie informuje swoich klientów o tym, jakie pojazdy wchodząc w skład jej wyposażenia. Im większa i bardziej zróżnicowana flota, tym lepiej dla klienta.

Profesjonalizm załogi

Nawet najlepsza flota pojazdów jest bezużyteczna, jeśli za kierownicą siadają niekompetentni pracownicy. To właśnie doświadczona i wykwalifikowana załoga w głównej mierze tworzy wysoką jakość usług. Przed skorzystaniem z usług firmy warto zapoznać się z uprawnieniami pracowników.