17 kwietnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wybrać dla siebie odpowiedni model quada?

Quady są pojazdami dającymi mnóstwo radości z ich użytkowania. Przed zakupem warto przeanalizować pewne aspekty techniczne i odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które ułatwią wybór odpowiedniego pojazdu. Jakie są rodzaje quadów? Do czego służą? Który quad posiada wyposażenie odpowiednie do danego stylu jazdy? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Rodzaje quadów i ich przeznaczenie

Na samym początku warto przemyśleć, do czego ma służyć quad: czy chce się nim poruszać na co dzień, a może jeździć po grząskich terenach i brać udział w zawodach sportowych. Wśród tych pojazdów wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje: quady rekreacyjne, sportowe oraz terenowe.

Quady do jazdy rekreacyjnej są przeznaczone dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z czterokołowcami i chcą szkolić technikę jazdy. Warto kupić pojazd od sprawdzonej firmy, takiej jak np. AR Moto – centrum quadowe, które w bogatej ofercie ma pojazdy producentów przewodnich marek, takich jak Polaris, czy TGB, które zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa  i parametry odpowiednie dla osób początkujących.

Kolejnym rodzajem są quady sportowe i terenowe. Są one zalecane osobom zaawansowanym oraz profesjonalistom. Charakteryzują się one dużą objętością silnika, solidną budową oraz napędem na cztery koła. Dzięki tym specyfikacjom mogą one osiągać najwyższe prędkości i doskonale sprawdzają się na trudnej nawierzchni. Osobom ceniącym szybką jazdę rekomenduje się quady firmy Access Motor, projektowane specjalnie do jazdy wyczynowej.

Wyposażenie quada

Znając rodzaje pojazdów, warto zastanowić się nad tym, jakie wyposażenie będzie najbardziej odpowiednie. Trzeba również ocenić swoje umiejętności jazdy i znaleźć quada z najlepszymi parametrami. Decydując się na jazdę po ulicy, podstawą jest wybór pojazdu z homologacją, który będzie miał możliwość poruszania się po drogach publicznych. Co więcej, obowiązkowe są kask i prawo jazdy.

Kolejną kwestią jest wybór typu quada. Decydując się na model rekreacyjny, wystarczające będą pojazdy z przednim napędem i mniejszą objętością silnika. Quady sportowe warto znaleźć bez dodatkowego wyposażenia, takiego jak: schowki, haki, kufry. Brak tych elementów pozwoli uzyskać jak najniższą wagę pojazdu, dzięki czemu będzie on zwinniejszy i poradzi sobie w trudnych warunkach. Wybierając model terenowy, należy wybrać taki, który jest wyposażony w wyciągarkę.

Budżet oraz bezpieczeństwo

Należy pamiętać, że quady nie należą do najtańszych pojazdów. Ich ceny wahają się w granicach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto przed zakupem zastanowić się, ile pieniędzy możemy na niego przeznaczyć. Trzeba również brać pod uwagę koszty ewentualnych napraw oraz części zamiennych. Kolejną istotną kwestią jest bezpieczeństwo podczas jazdy. Obowiązkowym akcesorium ochronnym dla kierowcy jest kask zabezpieczający głowę. Dobrym pomysłem będzie także zakup rękawic oraz gogli, które zapewnią wyższy komfort jazdy.