10 stycznia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak właściwie eksploatować akumulator?

Akumulator jest elektrycznym sercem każdego samochodu. Bez niego ani rusz – wie o tym każdy, komu zdarzyła się awaria tego kluczowego podzespołu. I chociaż żywot każdego akumulatora kiedyś się skończy i trzeba będzie zastąpić go nowym, możemy w realny sposób wpłynąć na czas jego bezawaryjnego działania. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad i unikać błędów podczas eksploatacji baterii samochodowej.

Do czego służy i jak działa akumulator samochodowy

Akumulator, zwany również baterią samochodową, jest bardzo ważną częścią każdego auta, ponieważ ma duży wpływ na niezawodność pojazdu, a przede wszystkim na to, czy uda się bezproblemowo uruchomić silnik. Akumulator stanowi bowiem ważne źródło prądu – dzięki zachodzącym w nim reakcjom chemicznym magazynuje energię elektryczną wytwarzaną w czasie jazdy przez alternator. Zgromadzona w baterii energia przydaje się, gdy silnik jest zgaszony lub pracuje na bardzo niskich obrotach. Mówiąc krótko, to dzięki akumulatorowi samochodowemu możemy odpalić silnik, a także posłuchać radia lub zapalić światła w czasie postoju. Warto więc o niego zadbać.

Jak wydłużyć życie akumulatora?

Okres eksploatacji akumulatora wynosi średnio kilka lat, ale znane są przypadki skrajne: gdy odmówił współpracy już po kilku tygodniach, bądź wręcz przeciwnie – działał bez zarzutu nawet kilkanaście lat. Wiele zależy tutaj od prawidłowej eksploatacji baterii, a także sposobu i częstotliwości użytkowania samochodu, wieku i wyposażenia auta oraz warunków pogodowych.

Oto kilka głównych zasad prawidłowego użytkowania akumulatora:

  • dobierz akumulator odpowiedni do auta;
  • zamocuj baterię stabilnie – nie może się poruszać w czasie jazdy;
  • chroń akumulator przed mrozem i upałem;
  • nie dopuszczaj do głębokiego rozładowania;
  • ładuj baterię tylko w bezpieczny sposób według instrukcji;
  • czyść akumulator;
  • konserwuj klemy i dokręcaj zaciski;
  • w akumulatorach starszego typu uzupełniaj poziom elektrolitu.

Eksploatacja akumulatora w aucie – najczęściej popełniane błędy

Wielu kierowców nieświadomie skraca czas prawidłowego funkcjonowania akumulatora. Czasem wynika to z roztargnienia – jak standardowe zostawienie zapalonych świateł po zgaszeniu silnika, które zdarzyło się chyba każdemu – a czasem z niewiedzy.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na stan akumulatora wpływa osprzęt silnika. Przykładowo wyeksploatowany rozrusznik zużywa znacznie więcej prądu, obciążając nadmiernie baterię. Również uszkodzony alternator może drastycznie skrócić żywot akumulatora – tłumaczy nasz rozmówca, pracownik hurtowni akumulatorów Bat Profi.

Również jazda wyłącznie po krótkich odcinkach negatywnie wpływa na stan akumulatora, który nie ma szansy dobrze się naładować. By temu zaradzić, wystarczy od czasu do czasu pojechać w dłuższą trasę i unikać odpalania samochodu na kilka chwil zwłaszcza w zimie, gdy temperatury spadają poniżej zera.

Co ciekawe, na szybsze wyeksploatowanie baterii samochodowej wpływa także jej niewłaściwe wypoziomowanie, czyli długotrwałe ustawienie akumulatora skośnie. Dlatego ustawiczne parkowanie na pochyłościach lub przechowywanie baterii położonej pod kątem zamiast płasko nie jest zalecane przez producentów.