27 września 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Jak uzyskać auto z OC sprawcy?

Ubezpieczenie OC gwarantuje osobie poszkodowanej likwidację koszty na koszt ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia, a przy okazji możliwość wynajmu samochodu zastępczego. Przed udaniem się do wypożyczalni, warto jednak sprawdzić, kiedy i na jakich zasadach poszkodowanemu przysługuje pojazd zastępczy. Jak to więc wygląda w praktyce?

Zgłoszenie do ubezpieczyciela sprawcy

Jeśli samochód na skutek zdarzenia drogowego, które nastąpiło z winy innego kierowcy, wymaga naprawy bądź nie nadaje się do użytku, poszkodowanemu należy się auto zastępcze. Takie zapotrzebowanie powinno zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy. Dobrze jest równolegle zgłosić szkodę z PC. Ubezpieczyciel w tym przypadku nie może odmówić opłacenia kosztów wynajmu samochodu, twierdząc, że dana osoba może korzystać z komunikacji miejskiej. Co ciekawe, są jednak pewne sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa może odmówić pokrycia kosztów wynajęcia samochodu zastępczego.

W jakich sytuacjach możemy spotkać się z odmową?

Tak jest wówczas, gdy poszkodowany ma do dyspozycji drugi samochód, który może wykorzystać do wykonywania codziennych obowiązków np. odwożenia dziecka do szkoły czy dojazdu do pracy. Podobnie jest w sytuacji, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe udowodni poszkodowanemu, iż do tej pory ten auto użytkował raczej okazjonalnie i nie jest mu ono niezbędne na co dzień. Problem pojawia się także wówczas, gdy osoba poszkodowana chce wynająć samochód bardziej wartościowy niż ten uszkodzony na skutek zdarzenia drogowego. Wypożyczone auto powinno być tej samej klasy co, auto uszkodzone.

Jak długo możemy korzystać z samochodu zastępczego?

Samochód zastępczy z OC sprawcy można użytkować do chwili naprawienia uszkodzonego auta. Nie zawsze jednak ubezpieczyciele tej zasady przestrzegają.

Czasami nie chcą uwzględnić np. czasu oczekiwania na potrzebne do naprawy części, co oczywiście jest niezgodne z prawem – podkreśla specjalista z wypożyczalni NadCars.

Podczas wynajmowania auta zastępczego są trzy możliwości. Samochód można wynająć z warsztatu naprawczego, o ile taka możliwość w ogóle istnieje. Ubezpieczyciel rozlicza się wówczas z właścicielem zakładu. Ponadto można zdecydować się na wypożyczalnię samochodów. Czasem to sam ubezpieczyciel wskazuje firmę zajmującą się wypożyczaniem aut. Warto przy tym pamiętać, że firma ubezpieczeniowa pokrywa w takim przypadku tylko koszty wynajmu samochodu. Koszty jego użytkowania np. paliwa pokrywa oczywiście sam zainteresowany. Tymczasem nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.