usuwanie rys z samochodowej karoserii
30 października 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak usuwa się rysy z samochodowej karoserii?

Karoseria to bez wątpienia wizytówka każdego auta, ale też kierowcy. Zadbany lakier prezentuje się niezwykle efektownie i świadczy o jakości pojazdu, natomiast wszelkie zarysowania, pęknięcia i inne uszkodzenia karoserii sprawiają, że samochód traci na estetyce, ale do tego spada też jego wartość. Aby tego uniknąć, warto kompleksowo zadbać o stan powłok lakierniczych, włączając w to pielęgnację, impregnację oraz usunięcie ewentualnych rys.

Pozbądź się zarysowań

W przypadku intensywnej eksploatacji auta nie trudno o zarysowania na powierzchni lakieru. Wystarczy otarcie o słupek czy inne auto, do tego dochodzą odpryski powstające na skutek poruszania się w trudnych warunkach terenowych – defekty karoserii w takich sytuacjach to częsty problem kierowców. Jak się jednak okazuje, również nowe samochodowy prosto z salonu nie są wolne od wad – w tym przypadku do zarysowania lakieru może dojść np. przy transporcie czy podczas mycia twardymi szczotkami na myjni. Niezależnie od przyczyn powstania rys na karoserii, efekt zawsze jest niepożądany. To przede wszystkim skaza na prezencji auta, ale to również poważne zagrożenie dla jego stanu technicznego. Dlaczego?

O ile powierzchowne rysy da się stosunkowo łatwo usunąć i nie stanowią one większego problemu, to już głębsze uszkodzenie lakieru, które sięga aż do warstwy podkładu, naruszy zabezpieczenie antykorozyjne. – Odpowiada fachowiec z Myjni Estyma w Lublinie. – To z kolei prowadzi do powstawania nowych ognisk rdzy, a trzeba przy tym pamiętać, że korozja to nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania auta, nie mówiąc o spadku jego wartości.

Jeśli więc zauważymy zarysowania lakieru, warto jak najszybciej rozprawić się z tym problemem. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalistycznych preparatów polerskich. W pierwszej kolejności należy jednak dokładnie umyć karoserię, ponieważ pozostawione na powierzchni zanieczyszczenia spowodują uszkodzenie lakieru podczas polerowania. Po wyczyszczeniu i wysuszeniu powierzchni lakieru należy kolistymi ruchami rozprowadzić pastę lub mleczko polerskie. W przypadku głębszych uszkodzeń konieczne będzie wypełnienie ubytku. Ze względu na skomplikowanie, czasochłonność i koszt całego procesu, warto skorzystać z usług profesjonalnego studia auto detailingu. W zależności od stopnia zarysowania karoserii, przeprowadzi ono jednoetapową korektę lakieru lub szerzej zakrojoną renowację. Dzięki temu usunięte zostaną wszelkie rysy, wżery i zmatowienia, a lakier odzyska gładkość i blask.

Zabezpiecz lakier

Usunięcie rys z karoserii to działanie krótkofalowe. Po korekcie lakieru warto go zabezpieczyć przed zabrudzeniami i uszkodzeniem. W tym celu można zastosować tradycyjne preparaty na bazie wosku lub zdecydować się na nałożenie powłoki ceramicznej. Taka hydrofobowa warstwa ochronna zapobiegnie powstawaniu nowych zarysowań i pozwoli na dłużej zachować trwałość oraz estetykę lakieru.