poslizg-na-drodze
21 maja 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Jak uniknąć poślizgów na drodze? Praktyczne porady

Ryzyko wpadnięcia w poślizg zwiększa się szczególnie zimą. Wyprowadzenie auta z takiej sytuacji jest trudnym zadaniem i może przysporzyć wielu problemów, ale przede wszystkim stanowi duże niebezpieczeństwo na drodze, dlatego warto jest zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad, które pomogą nam uniknąć wpadnięcia w poślizg. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Kiedy możemy wpaść w poślizg

Wpaść w poślizg możemy właściwie o każdej porze roku oraz prawie na każdej nawierzchni. Jednak szczególnie narażeni jesteśmy na to zimą, dlatego w tym czasie należy zwrócić dużą uwagę na swój styl jazdy. Najbardziej niebezpieczne mogą być drogi nieodśnieżone i nie posypane solą lub piaskiem, a także te, które znajdują się w bliskiej odległości od zbiorników wodnych. Zwiększone ryzyko wpadnięcia w poślizg występuje też na mostach, wiaduktach i pagórkach.  Zimą musimy być szczególnie ostrożni także po opadzie deszczu. Bardzo duże niebezpieczeństwo stanowi tzw. „czarny lód”, czyli cienka, niewidoczna warstwa lodu. Podczas pozostałych pór roku możemy spotkać się z nieco innymi zagrożeniami. Aby uniknąć poślizgów szczególną ostrożność powinniśmy zachować, kiedy mamy do czynienia z nawierzchnią mokrą, lub taką, na której znajduje się olej, smar, piasek lub liście. Powinniśmy zwrócić  również uwagę na moment, kiedy zmienia się nawierzchnia, na przykład z asfaltowej na betonową.

Technika jazdy na śliskiej nawierzchni

A zatem, jak powinniśmy się zachowywać na drodze, aby uniknąć wpadnięcia w poślizg? Z całą pewnością podczas jazdy powinniśmy być skupieni, a przede wszystkim zachować odpowiedni odstęp od samochodu jadącego przed nami, dzięki czemu będziemy w stanie zauważyć zagrożenie w odpowiednim momencie i stosownie na nie zareagować. Zachowajmy również odpowiednią pozycję w trakcie jazdy, co pozwoli nam na szybszą reakcję  i nie dopuszczajmy do tego, aby jechać z nadmierną prędkością. Unikajmy sytuacji wymagających nagłego hamowania – najlepiej jest hamować silnikiem oraz stopniowo zmniejszać prędkość przed całkowitym zatrzymaniem pojazdu. Zwróćmy uwagę, aby delikatnie zmieniać biegi i nie wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą. Ważne jest również, aby unikać hamowania podczas zakrętu.

 W przypadku, gdy posiadamy auto wyposażone w ABS bezpieczne hamowanie na śliskiej nawierzchni zapewni nam zdecydowane naciśnięcie pedału hamulca. Jeśli nasz samochód nie posiada ABS, najbezpieczniejszą techniką będzie hamowanie pulsacyjne – radzi ekspert reprezentujący firmę SPEEDGUM z Warszawy.

Opony

Niezwykle istotnym aspektem, o którym nie możemy zapominać, jest zadbanie o to, by nasz samochód był wyposażony w odpowiednie opony przeznaczone dla konkretnej pory roku. Zimowe opony istotnie skrócą naszą drogę hamowania przy temperaturach poniżej 5 stopni C. Nie bez znaczenia jest również stan techniczny używanego przez nas ogumienia. Powinnyśmy regularnie kontrolować poziom ciśnienia w oponach, głębokość bieżnika i zwrócić uwagę na wszelkie uszkodzenia. Zaniedbania w tym względzie mogą okazać się tragiczne w skutkach a odpowiednia dbałość o opony znacznie zmniejszy ryzyko wpadnięcia w poślizg i przełoży się bezpośrednio na zwiększenie naszego bezpieczeństwa na drodze.