8 marca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak sygnalizować postój awaryjny?

Każdy dobry kierowca powinien doskonale wiedzieć, jak należy się zachować w przypadku awaryjnego postoju. Niespodziewana awaria silnika, pęknięta opona, stłuczka lub wypadek to tylko niektóre z sytuacji wymuszających nagły postój pojazdu. Aby nie blokować ruchu i nie narażać się na konsekwencje z powodu nieprawidłowego zatrzymania pojazdu, należy być zawsze przygotowanym na taką okoliczność. Jakie są podstawowe zasady sygnalizowania postoju awaryjnego i co mówi na ten temat aktualnie obowiązujące prawo?

Awaria na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu

W przypadku awarii lub przymusowego postoju sposób sygnalizowania tego faktu innym uczestnikom ruchu drogowego zależy przede wszystkim od tego, na jakiej drodze pojazd uległ awarii. Przeszkoda, jaką jest stojący pojazd, musi być w porę dostrzeżona przez nadjeżdżających kierowców. Im szybciej poruszają się samochody, tym wcześniej kierowca musi być ostrzeżony o przeszkodzie, aby był w stanie odpowiednio wcześnie zareagować. Dlatego sposoby sygnalizowania awarii na drodze są różne, w zależności od miejsca jej wystąpienia. Warto też pamiętać, że każde sygnalizowanie unieruchomienia pojazdu obowiązuje przez cały czas jego postoju.

Na drodze szybkiego ruchu lub autostradzie, postój awaryjny należy sygnalizować, gdy pojazd stoi na jezdni, a także gdy stoi na poboczu. A zatem, kierowcy mają bezwzględny obowiązek sygnalizować postój w każdym przypadku. Sygnalizowanie odbywa się poprzez włączenie świateł awaryjnych lub pozycyjnych przy braku świateł awaryjnych. Należy również umieścić trójkąt ostrzegawczy 100 m za uszkodzonym pojazdem.

Postój awaryjny w obszarze zabudowanym

Awarie na drodze znajdującej się w obszarze zabudowanym należy sygnalizować, gdy uszkodzony pojazd stoi na jezdni, na której obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Nie trzeba tego robić, gdy samochód stoi na jezdni, na której nie obowiązuje taki zakaz lub na poboczu. W razie postoju trzeba włączyć światła awaryjne lub pozycyjne, jeśli w aucie nie działają światła awaryjne. Dodatkowo należy umieścić trójkąt ostrzegawczy bezpośrednio za pojazdem. Dopiero po wykonaniu tej czynności warto zadzwonić po fachową pomoc ratownictwa drogowego. Specjaliści szybko i sprawnie dokonają koniecznych napraw na drodze, wymienią koło lub odholują samochód.

Jak sygnalizować postój na drodze w obszarze niezabudowanym?

Postoju na drodze znajdującej się w obszarze niezabudowanym nie trzeba sygnalizować w żaden sposób, gdy uszkodzony pojazd stoi na jezdni, na której nie obowiązuje zakaz zatrzymywania się lub gdy stoi na poboczu i jest dobrze widoczny z daleka.

Jak wskazuje ekspert z Centrum Pomocy Drogowej Auto Czok zajmującej się udzielaniem kompleksowej pomocy drogowej:

W przypadku postoju awaryjnego na drodze poza obszarem zabudowanym, światła awaryjne należy włączyć, gdy odbywa się on na jezdni, na której obowiązuje zakaz zatrzymywania lub gdy stoi na poboczu i nie jest widoczny dla innych kierowców z dostatecznej odległości. Wówczas zawsze konieczne jest również umieszczenie trójkąta ostrzegawczego w odległości od 30 do 50 m za uszkodzonym pojazdem.

Warto mieć na uwadze, że brak odpowiedniego oznakowania samochodu, który stoi w miejscu zabronionym z powodu usterki czy wypadku, grozi mandat w wysokości 150 zł. Policja ma też prawo odholować taki pojazd na swój parking.