naprawa rozrusznika w samochodzie osobowym
20 września 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak rozpoznać usterkę rozrusznika w samochodzie osobowym?

Samochody osobowe to skomplikowane pojazdy, których działanie opiera się na pracy różnych mechanizmów. Przykładowo, do uruchomienia silnika konieczny jest sprawny rozrusznik. Jak zatem o niego zadbać i jakie sygnały świadczą o tym, że stan urządzenia się pogarsza? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na temat usterek rozruszników w samochodach osobowych oraz ich likwidowania.

Usterka rozrusznika – sygnały ostrzegawcze

Rozrusznik to niezwykle ważny element samochodów osobowych, a jego uszkodzenie skutkuje czasem niemożnością korzystania z pojazdu. Dlatego też tak istotne jest, aby utrzymywać go w dobrym stanie. W celu szybkiego wykrycia problemów i ewentualnej naprawy rozrusznika warto być czujnym i zauważać sygnały ostrzegawcze. Może to być na przykład głośna praca urządzenia, ale brak reakcji pojazdu. Zdarza się również, że po przekręceniu kluczyka w stacyjce nie ma żadnej odpowiedzi ze strony samochodu albo stanowią ją jedynie migoczące kontrolki. Może dojść także do odwrotnej sytuacji – rozrusznik nadal działa mimo prób zgaszenia silnika. Czasem urządzenie pracuje wolniej niż zwykle. Sygnały te nie zawsze oznaczają usterkę rozrusznika, ale czasem tak jest, dlatego po ich zaobserwowaniu warto wykonać przegląd samochodu. Przyczyną awarii może być między innymi problem z zasilaniem urządzenia albo zbyt intensywne zużycie spowodowane koniecznością uruchamiania silnika o dużej mocy.

Jak naprawić uszkodzony rozrusznik?

Zaprzestanie pracy rozrusznika może być powiązane z uszkodzeniem innych części mechanizmu (na przykład akumulatora czy nawet stacyjki), dlatego czasem konieczne jest wyczyszczenie, regeneracja lub wymiana któregoś z nich. Jednak zdarza się, że problem dotyczy konkretnie tego urządzenia. Przyczyną może być usterka, ale również zwykłe zużycie. Z reguły najlepszą opcją w przypadku uszkodzenia rozrusznika jest wizyta w profesjonalnej firmie zajmującej się naprawą części samochodów osobowych. Przykładem jest zakład elektromechaniki pojazdowej Alternator24. Specjaliści dysponują wiedzą, doświadczeniem, a także sprzętem, dzięki którym są w stanie wybrać najlepsze rozwiązanie problemu. Zdecydują oni, czy naprawiać rozrusznik, czy może konieczna będzie jego wymiana lub regeneracja. Próby rozwiązania problemu poza profesjonalnym warsztatem mogą skutkować pogorszeniem stanu urządzenia i dalszym brakiem możliwości korzystania z pojazdu, dlatego lepiej nie ryzykować i zaufać doświadczonym specjalistom.