rozmiar felg
24 stycznia 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Jak rozmiar felg wpływa na komfort jazdy?

Zmiana rozmiaru kół (zarówno felg, jak i opon) nie powinna być dokonywana pochopnie. Wpływa ona najbardziej na wygląd auta (odpowiednia kombinacja pozwala uzyskać bardziej sportową estetykę samochodu). Jak działają kombinacje: mniejsze felgi z wyższymi oponami i większe felgi z niższymi oponami? Czy rozmiar felg bardzo wpływa na komfort i styl jazdy?

Jak działa zmiana rozmiaru kół w pojeździe?

Zmiana rozmiaru kół wpływa bardzo pozytywnie na komfort jazdy. Wszystko zależy od tego, jakiej dokonujemy kombinacji. Jeżeli właściciel decyduje się na połączenie mniejszych felg z wyższymi oponami, uzyskuje mniej sportowy i elegancki wygląd auta. Taka kombinacja sprawia także, że auto porusza się bardziej chwiejnie na gładkiej nawierzchni, co wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. Może wtedy pogorszyć się skuteczność hamowania oraz ogólna przyczepność. Takie auto jest jednak wygodniejsze w prowadzeniu (szczególnie w koleinach lub po nierównej nawierzchni), a zużycie paliwa się zmniejsza.

Inna kombinacja to założenie felg o większej średnicy do opon o niższym profilu. Wtedy komfort jazdy jest nieco obniżony, ale samochód lepiej reaguje na dynamiczny styl jazdy.

Jak dobierać felgi do opon?

Zmiana rozmiaru kół jest najłatwiejsza w przypadku dopasowywania oryginalnych felg do modelu auta w fabryce lub warsztacie samochodowym. Warto pamiętać, że sportowe koła są droższe niż tradycyjne.

W prawidłowym doborze pomogą też pracownicy specjalistycznych sklepy motoryzacyjnych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Przykładem takiego miejsca jest firma 4felgi.pl -internetowy sklep motoryzacyjny, posiadający wśród swojej oferty wyłącznie oryginalne felgi aluminiowe.

Wybór felg i opon jest uzależniony od średnicy koła. Powinna być ona mniej więcej taka, jak przewidział producent danego samochodu. Ważna jest także szerokość opony – może być nieco szersza lub mniejsza, ale wszelkie zmiany muszą się mieścić w określonych granicach (również oszacowanych przez producenta). Koło nie może się ocierać (być za małe), nie mieścić się w nadkolu lub być za szerokie. Dotyczy to wszystkich opon i obręczy, niezależnie od docelowej marki i modelu (np. felg do Citroena, Audi, Volvo, Forda).

Zasada estetyczna jest prosta: im większa felga i niższa opona, tym koło wydaje się optycznie większe, a samochód wygląda bardziej efektownie. Warto pamiętać, że mniej opony to twardsze resorowanie. Zmiana rozmiaru felg o jeden cal (np. zamiast 18 cali na 17) może naprawić tę sytuację i przywrócić miękkość opony do prawidłowego poziomu. Wybór rozmiaru felg jest zatem sprawą indywidualną.