samochod terenowy
13 grudnia 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Jak przygotować wóz terenowy do sezonu zimowego?

Zima zbliża się wielkimi krokami. To gratka dla wielbicieli podróży po białych bezdrożach – zwłaszcza tych, lubiących ostrą off-roadową jazdę. Posiadasz wóz terenowy i zastanawiasz się, jak właściwie przygotować go do sezonu? Poniżej kilka najważniejszych wskazówek.

Dobór opon

Sezonowa wymiana opon to absolutny priorytet dla właścicieli każdego typu samochodów – także tych terenowych. Chodź ,,terenówki” są dostosowane do jazdy po najtrudniejszych nawierzchniach, warto zabezpieczyć je przed śniegiem i oblodzeniem. Wypróbowanym rozwiązaniem są opony typu All Terrain, sprawdzające się zarówno na terenie ziemistym, jak i asfaltowym. Bieżniki All Terrain cechują się dużą ilością lamelek, ułatwiających kontrolę w manewrowaniu po białym puchu. Wielbiciele ekstremalnej jazdy powinni natomiast zaopatrzyć się w zestawy Mud Terrain o grubszych, szerzej rozstawionych klockach bieżnika. Zapewniają one szybkie czyszczenie powierzchni opony, a tym samym wysoką jakość podróży po drogach błotnistych i oblodzonych.

Zabezpieczenie kół

Poza wymianą opon, możliwe jest ich dodatkowe ,,dozbrojenie”. Do wyboru mamy kolce i łańcuchy, zapewniające znacznie lepszą przyczepność na trasie.

Trzeba jednak pamiętać, że na terenie Polski opony kolcowane mogą być wykorzystywane jedynie w pojazdach, biorących udział w rajdach i wyścigach zimowych, za zgodą zarządy drogi. W przypadku łańcuchów śniegowych, przepisy nie są aż tak restrykcyjne. Można je zakładać w czasie zwykłej jazdy, na przykład w terenie górskim – zauważa ekspert salonu Edmark Auto z Warszawy, autoryzowanego dealera i serwisu amerykańskich wozów terenowych Jeep, Chrysler, Dodge oraz Lancia.

Ochrona podwozia

Podwozie samochodu terenowego jest w szczególny sposób narażone na oddziaływanie ostrych kamieni, błota, wody i kurzu. W zimę, dodatkowym sprawcą niedogodności staje się sól drogowa, przyczyniająca się do korodowania elementów metalowych. Wraz z początkiem sezonu, warto zatroszczyć się o dodatkowe zabezpieczenie elektryki, podniesienie kabli i zaizolowanie złącz. Elementy układu jezdnego (takie jak silnik, zbiorniki paliwa czy reduktor) można zabezpieczyć dodatkowymi osłonami z płyt stalowo-aluminiowych. Niezbędnej pomocy udzielą specjaliści serwisu aut terenowych.

Płyny eksploatacyjne

Zimową niedogodnością, którą z pewnością odczujemy na własnej skórze, są niskie temperatury. W skrajnych sytuacjach mogą one dochodzić nawet do minus kilkudziesięciu stopni Celsjusza! W celu odpowiedniego zabezpieczenia samochodu przed mrozami, musimy zatroszczyć się o sprawdzenie parametrów płynów eksploatacyjnych – przede wszystkim temperatury krzepnięcia płynu w układzie chłodzenia. Usługę tego typu świadczy za darmo większość wykwalifikowanych warsztatów. ,,W przypadku, gdy temperatura zamarzania płynu jest zbyt wysoka, należy go wymienić. Inaczej możemy doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń silnika. Konieczność okresowej wymiany dotyczy również płynów hamulcowego i do spryskiwaczy” – przestrzega przedstawiciel Edmark Auto.

Akcesoria dodatkowe

Korzystanie z auta w zimowych warunkach znacząco ułatwiają akcesoria dodatkowe. Podstawowym z nich jest wyciągarka samochodowa.

Wyciągarka nie stanowi obowiązkowego elementu wyposażenia wozu terenowego, jednak bywa przydatna – zwłaszcza na rajdach przeprawowych. Ułatwia wyciągnięcie auta w sytuacji, gdy uwięzło ono w błocie lub zaspie śnieżnej. Montaż wyciągarki elektrycznej wymaga ingerencji w konstrukcję pojazdu i założenia płyty montażowej, ale z pewnością się opłaci – wyjaśnia specjalista Edmark Auto.

Poza wyciągarką przydadzą się inne, z pozoru nieistotne przedmioty. Chodzi m.in. o łopaty i ciepłe koce. Warto też rozważyć zabranie ze sobą worka piasku lub soli. Dzięki tak kompleksowemu przygotowaniu, żadne warunki nie będą nam straszne, a błahostką okażą się najbardziej śliskie podjazdy i zakręty.