przygotowanie maszyny rolniczej do sezonu
28 stycznia 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Jak przygotować maszyny rolnicze do sezonu?

Wysokie obciążenia oraz praca w trudnych warunkach sprawiają, że maszyny rolnicze narażone są na różnego rodzaju usterki. Ryzyko ich wystąpienia można jednak skutecznie zredukować poprzez odpowiednie przygotowanie sprzętów do sezonu. Nie jest to zadanie trudne, a z pewnością pozwoli zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy już po rozpoczęciu prac w gospodarstwie.

Kiedy zacząć przygotowywania do sezonu?

Tak naprawdę przygotowania do sezonu prac rolniczych powinny rozpoczynać się od razu po zakończeniu sezonu. Innymi słowy – zanim ciągnik oraz inne maszyny na wyposażeniu gospodarstwa zostaną zamknięte na zimę, należy skrupulatnie zadbać o ich stan. Nie należy odkładać tego na wiosnę, ponieważ przez kilka miesięcy stan nieużywanych maszyn rolniczych może się znacznie pogorszyć. A to oznacza wydatki na naprawy i stratę cennego czasu.

Czyszczenie maszyna

Pierwszym krokiem w przygotowaniu maszyn do zimowania i pracy w kolejnym sezonie jest dokładne oczyszczenie ich z pozostałości ziemi, błota, pozostałości pożniwnych i innych zanieczyszczeń. Można do tego użyć wody lub sprężonego powietrza – w pierwszym przypadku należy jednak pamiętać, by nie dopuścić do zalania wrażliwych elementów, takich jak elektronika czy łożyska. Zanieczyszczenia nie tylko sprzyjają rozwijaniu się korozji, ale również mogą przyciągać szkodniki, które będą uszkadzać delikatne komponenty.

Smarowanie i kontrola płynów

Smary nie tylko zapobiegają nadmiernemu tarciu, ale też stanowią zabezpieczenie przed korozją. Po myciu może dojść do wypłukania smaru, dlatego w newralgicznych punktach maszyny powinno się z powrotem nasmarować. Smarowanie warto powtórzyć również przed rozpoczęciem sezonu. Jednocześnie należy skontrolować stan innych płynów eksploatacyjnych, takich jak płyn chłodniczy, hamulcowy.

Wymiana części

W toku pracy części maszyn mogą ulec wyeksploatowaniu lub uszkodzeniu. Przed rozpoczęciem sezonu warto skontrolować stan komponentów najbardziej narażonych i dokonać ich wymiany na nowe. Szeroki wybór niezbędnych części znajdziemy w ofercie firmy Agroprzem.

Przechowywanie maszyn

Na czas zimy niewskazane jest przechowywanie maszyn pod gołymi niebem – opady śniegu i deszczu powodują wdawanie się korozji. Jeśli zapewnienie zadaszenia nie jest możliwe, należy co najmniej zadbać o to, by maszyny nie stały na gołej ziemi, lecz na podłożu z betonu lub palet drewnianych. W przypadku maszyn ogumionych warto ustawić je na kobyłkach, które zapobiegną styczności kół z podłożem i ich deformacji pod wpływem dużego nacisku. Z ciągników i kombajnów, które nie będą używane przez zimę warto wyjąć akumulatory i przechowywać je w ciepłym pomieszczeniu – to zapobiegnie ich rozładowaniu. Przed zamontowanie akumulator z powrotem przed rozpoczęciem prac należy skontrolować poziom elektrolity oraz napięcie w urządzeniu.