laweta do przewozu pojazdów
25 kwietnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak przewozić auto na lawecie?

Zdarzają się sytuacje, w których auto całkowicie odmawia posłuszeństwa. Często dzieje się tak z dala od domu lub najbliższego warsztatu samochodowego. Wybawieniem okazuje się wtedy skorzystanie z lawety. Warto jednak wiedzieć, że taka usługa jest też niezbędna do przewozu auta zza granicy lub wtedy, gdy nie posiada ono tablic rejestracyjnych. Przewożenie samochodów z wykorzystaniem lawety wymaga jednak spełnienia pewnych warunków.

Co mówią przepisy o przewozie auta na lawecie?

Według aktualnych przepisów lawetą jest samochód lub przyczepa, która służy do przewozu innych aut. Lawetę może prowadzić każda osoba, która posiada prawo jazdy kategorii B, jeśli pojazd nie przekracza dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 tony. W innej sytuacji kierowca musi mieć prawo jazdy kategorii B+ E.

Pracownicy firmy Dragon wyjaśniają: Te same zasady dotyczą również przyczep. W takiej sytuacji masę dopuszczalną oblicza się dodając ciężar samej przyczepy oraz samochodu, który ją ciągnie.

Kierowca lawety musi pamiętać, że obowiązują go odmienne przepisy dotyczące dopuszczalnej prędkości. Jest to 70 km/h na drogach jednojezdniowych oraz 80 km/h na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach.

W jaki sposób zamocować samochód na lawecie?

W celu zamocowania auta na lawecie warto poprosić o pomoc dodatkową osobę, która będzie kontrolować, czy samochód znajduje się w odpowiednim miejscu. Jest to bardzo ważne, gdyż laweta do przewozu pojazdów musi być bardziej obciążona z przodu. Trzeba najechać na nią tą osią, nad którą znajduje się silnik, czyli w większości przypadków – przodem.

Istotne jest też, że około 10% obciążenia powinno przełożyć się na hak lawety. Aby to sprawdzić, warto zainwestować w specjalną wagę. Samochód powinien znajdować się jak najbardziej symetrycznie względem prawej i lewej osi lawety. Warto wcześniej zaznaczyć miejsca, w których zlokalizowane będą koła przewożonego auta.

Aby samochód był zamocowany na lawecie jak najbardziej stabilnie, konieczne jest użycie pasów mocujących. Przypina się nimi do platformy minimum trzy koła. Wyróżnia się mocowanie dwupunktowe, w którym pas jest przypięty do dwóch miejsc na platformie oraz trzypunktowe. Należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie klamry pasów są zamknięte. W przeciwnym wypadku mocowanie mogłoby się poluzować, a samochód na lawecie poruszałby się.

Kierowca, który zdecydował się na wynajęcie lawety, może liczyć na pomoc doświadczonego pracownika. Warto jednak pamiętać, że załadowanie samochodu wymaga obecności nawet kilku osób. Z tego powodu właściciel również powinien znać najważniejsze zasady mocowania i przewozu.