akumulator-samochodowy
7 maja 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Jak prawidłowo eksploatować akumulator i kiedy należy go wymienić?

Akumulator to bardzo ważny element naszego auta. Bez niego samochód po prostu nie ruszy. Niestety, niewłaściwie używany akumulator jest narażony na szybsze zniszczenie, przez co samochód może odmówić nam posłuszeństwa. Jak prawidłowo eksploatować akumulator? Co zrobić, by działał jak najdłużej? W jakiej sytuacji konieczna jest wymiana tego elementu pojazdu? Odpowiadamy w tym artykule.

Prawidłowa eksploatacja – przedłuży żywotność akumulatora

Odpowiednio używając akumulatora, możemy znacznie przedłużyć jego żywotność, a tym samym uchronić się przed dodatkowymi wydatkami. Dlatego, używając auta, wartko pamiętać o tych kilku zasadach dotyczących prawidłowej eksploatacji akumulatora. Przede wszystkim akumulator musi być prawidłowo podłączony – za jego nieprawidłowe działanie, często odpowiada osprzęt, którym akumulator jest podłączony do naszego samochodu. Kiedy więc akumulator zawodzi, na początek należy sprawdzić jego podłączenie do auta. Żeby odpowiednio eksploatować akumulator, powinniśmy coś o nim wiedzieć. Warto więc pamiętać, że wyróżniamy trzy typy akumulatorów:

  • Obsługowe – najstarsze rozwiązanie – można samodzielnie uzupełniać elektrolit.
  • Bezobsługowe – najczęściej stosowane w nowoczesnych samochodach, żeby uzupełnić płyn, wystarczy zdjąć specjalną pokrywkę.
  • Żelowe – zamiast elektrolitu używa się do nich kwasu z krzemionką, który ma formę żelu.

Diagnostyką i wymianą akumulatorów różnego typu zajmują się fachowcy z firmy P’mix Moto Punkt.

Kiedy akumulator nadaje się do wymiany?

Podczas eksploatacji akumulatora należy kontrolować poziom znajdującego się w nim płynu – jeśli jest on zbyt niski, akumulator może się zniszczyć. Ze szczególna uwagą akumulator należy potraktować przed okresem zimowym – wtedy najczęściej dochodzi do awarii tego typu urządzeń. Płyn w akumulatorze uzupełnia się za pomocą wody destylowanej. To, że nasz akumulator się psuje, możemy zauważyć, obserwując, jak pracuje silnik naszego auta podczas odpalania – obroty niższe niż zazwyczaj, świadczą o problemach z akumulatorem. O tym, że akumulator jest na wykończeniu, świadczy też słabsze światło reflektorów samochodu na wyłączonym silniku. Chociaż te sygnały które sami możemy dostrzec, są bardzo ważne, pamiętajmy, że przed wymianą akumulatora, trzeba wybrać się do fachowca, który sprawdzi, w jakim stanie rzeczywiście jest nasze auto. Profesjonalista posiada wiedzę, która pozwoli precyzyjnie ustalić przyczynę naszych problemów z autem.