akumulator samochodowy
2 lutego 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Jak prawidłowo dbać o akumulator zimą?

Chłodniejsze miesiące w Polsce stanowią nie lada wyzwanie dla kierowców. Nie tylko warunki na drogach są dalekie od idealnych, ale także samochód jest wystawiony na działanie niesprzyjających warunków. Zima jest niekorzystna nie tylko dla opon i karoserii, ale także może obciążać akumulator. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o niego podczas mroźnych dni.

Do czego służy akumulator samochodowy?

Akumulator w samochodzie pełni funkcję źródła energii elektrycznej. Jest to urządzenie, które samo nie generuje prądu, natomiast służy do magazynowania go w formie energii chemicznej. Bez sprawnego akumulatora nie byłoby możliwości uruchomienia pojazdu. Co ważne, podczas jazdy samochodem wytwarzana jest energia, która jest później przechowywana w zasobniku energii. Natomiast warto pamiętać, że nawet wysokiej jakości urządzenie z czasem traci swoje właściwości. Dobrym zwyczajem jest wymiana akumulatora co 5 lat, najlepiej jest go kupić w sklepie oferującym dobre części zamienne do samochodu, jak np. Carwit. Choć urządzenia mogą wykazać się żywotnością nawet do 12 lat, to właśnie po 5. roku użytkowania, ich właściwości znacznie spadają. Jeśli dodać do tego ujemną temperaturę, wtedy może nastąpić problem z rozruchem samochodu zimą.

Dlaczego zimą jest trudniej odpalić samochód?

Wiele osób wie, że podczas mrozów odpalenie samochodu może być trudne. Takie zjawisko występuje z powodu:

  • obniżenia pojemności akumulatora do 80%, które jest rezultatem niskiej temperatury,
  • znacznego zużycia akumulatora,
  • gęstnienia oleju w skrzyni biegów oraz silniku,
  • rzadkiej i krótkiej jazdy autem, podczas rozruchu jest pobierana duża ilość energii z akumulatora, trudno ją odtworzyć przemierzając zaledwie kilka kilometrów.

Dlatego podczas chłodnych pór roku warto zastosować się do kilku rad, które ułatwią poranny rozruch samochodu zimą.

Jak można zadbać o stan akumulatora zimą?

Jeśli jesteś po wymianie starej części samochodowej na nowy akumulator, to teraz czas zadbać o żywotność urządzenia zimą. Podczas mrozów warto:

  • ograniczyć działanie dodatkowych urządzeń w samochodzie przed rozruchem, zanim przekręcisz kluczyk w stacyjce, upewnij się, że są wyłączone reflektory, nawiewy czy radio,
  • regularnie kontrować stan akumulatora i oczyszczać go z brudu,
  • w miarę możliwości ograniczyć krótkie trasy, podczas których nie jest możliwe naładowanie akumulatora,
  • nie zapominać o wyłączaniu świateł w pojeździe.

Zastosowanie się do tych kilku radu zaowocuje sprawnych rozruchem podczas chłodnych dni i dłuższą żywotnością akumulatora.