naprawa karoserii
26 października 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak pozbyć się wgnieceń powstałych w wyniku kolizji drogowej?

Nawet niewielka stłuczka może spowodować, że na karoserii auta widoczne będą nieestetyczne wgniecenia, które z kolei, z upływem czasu mogą doprowadzić do odpryskiwania powłok lakieru, a w konsekwencji nawet do korozji blachy. Jak pozbyć się wgnieceń na karoserii? Czy szpachlowanie i lakierowanie samochodu to jedyny sposób? Odpowiadamy!

Jakie metody usuwania wgnieceń z karoserii stosowane są w zakładach blacharsko-lakierniczych?

Wszelkie wgniecenia w karoserii warto skonsultować z blacharzem samochodowym, który oceni stan karoserii – dobór techniki usuwania wgnieceń uzależniony jest od skali deformacji oraz od tego, czy zostały naruszone powłoki lakiernicze. Specjalista podpowie, czy warto dokonać szpachlowania oraz lakierowania samochodu, czy może lepiej wymienić poszczególne części uszkodzonej karoserii. Jednym z godnych polecenia zakładów, oferującym między innymi naprawy powypadkowe oraz usługę w ramach likwidacji szkód z OC i AC, jest Serwis Blacharsko-Lakierniczy Perfect Car we Wrocławiu.

Jeśli karoseria Twojego auta została mocno uszkodzona i w związku z kolizją drogową, ucierpiała także powłoka lakiernicza, rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu samochodowego, w którym blacharze i lakiernicy samochodowi dokonają koniecznej naprawy powypadkowej karoserii: kształtowania i lakierowania, a w przypadku rozległych uszkodzeń – wymiany części nadwozia.

Wśród dostępnych metod naprawy blacharskiej nadwozia, wymienić warto metody inwazyjne oraz bezinwazyjne.

Usuwanie wgnieceń w karoserii metodą inwazyjną

W zależności od stopnia uszkodzenia nadwozia, blacharz samochodowy dobierze odpowiednią metodę naprawy uszkodzonego elementu. Wśród najpopularniejszych sposobów na usuwanie wgnieceń metodą inwazyjną jest klepanie karoserii, kształtowanie jej poszczególnych elementów, masowanie blachy oraz jej prostowanie. W przypadku zastosowania metody inwazyjnej, uszkodzony fragment karoserii wypychany jest przy pomocy hebla lub młotka tak, by nie doszło do uszkodzenia powłok lakierniczych.

Bezinwazyjne usuwanie wgnieceń w karoserii

Metody nieinwazyjne można zastosować w przypadku niewielkich wgnieceń. Jedną z nich jest wyciąganie wgnieceń za pomocą przyssawki. Po przyłożeniu specjalnej przyssawki do uszkodzonego elementu, w miejscu styku z karoserią wytwarza się próżnia (przyssawka bardzo mocno przywiera do karoserii) i wgniecenie zostaje wyciągnięte.

Warto zaznaczyć, że wykonanie zabiegów na karoserii, nawet w przypadku niewielkich wgnieceń, warto powierzyć zaufanemu blacharzowi, który na rodzajach blach oraz sposobach jej prostowania, zna się najlepiej.