Montaż bagażników dachowych na samochodzie
5 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak poprawnie zamontować bagażniki dachowe na samochodzie?

Montaż bagażników dachowych na samochodzie, choć z początku może wydawać się prostym zajęciem, to w praktyce nie zawsze przebiega bez problemów. Wpływa na to wiele elementów, ale najważniejszym aspektem jest dostosowanie bagażnika do danego typu pojazdu i jego dachu. W jaki sposób należy zamontować bagażniki dachowe na samochodzie?

Montaż bagażników dachowych na samochodzie – charakterystyka procesu

Bagażnik samochodowy montowany jest na specjalnie skonstruowanych podstawach – belkach. Mogą być wykonane z aluminium lub stali. Żeby właściwie wybrać je do swojego samochodu, należy kierować się m.in. marką auta, modelem i typem nadwozia. Nie każdy bagażnik będzie pasować do każdego pojazdu. Wyróżnia się dachy z relingami, flixpointami oraz dachy płaskie. Ważne, żeby przed zakupem dowiedzieć się, jaki typ dachu posiada dany samochód. Montując bagażnik dachowy, warto także przemyśleć zakup belek. Tańszą opcją są belki stalowe, ale ze względu na słabe właściwości aerodynamiczne powodują głośniejszą jazdę. Belki aluminiowe są cichsze, co poprawia komfort jazdy.

Następnie trzeba przymocować stopki stelaża do dachu auta. Ważne jest, żeby pamiętać o ustawieniu odpowiedniej odległości między belkami – powinna wynosić 75 cm. Aby zamontować belki, najpierw rozkłada się wszystkie elementy i dzieli na grupy. Następnie obudowa stopy musi zostać połączona z uchwytem na wcisk lub śruby i połączyć dwa zestawy stóp (trzeba przyczepić je do belki). Ostatnim etapem jest nałożenie złożonego segmentu bagażnika na dach. Stopy montuje się w przeznaczonych do tego miejscach, uprzednio usuwając zaślepki. Jeśli auto posiada punkty montażowe lub podłużne listwy, zainstalowanie konstrukcji nie powinno być problemem. Stopy montuje się wtedy w wyznaczonych punktach. Jeśli takich elementów nie ma, trzeba skorzystać z mocowań w systemie śrubowym lub wykorzystać znajdujące się w wielu zestawach klipsy zaciskowe.

Jaki bagażnik dachowy wybrać?

Dobre boxy dachowe to takie, które mają właściwą wielkość, pojemność i ładowność. Wymiary muszą być właściwe do długości pojazdu. Box nie może przysłaniać widoczności z przodu auta, a także utrudniać otwierania tylnej klapy bagażnika. Właśnie dlatego dystrybutor bagażników samochodowych AutoBox oferuje tylko najlepsze jakościowo elementy. Dla bezpieczeństwa warto zdecydować się na wybór boxu, który będzie o 5 – 10 cm krótszy. Można także zastanowić się nad pojemnością wyrażoną w litrach i ładownością, czyli największą, dopuszczalną masą bagażu. Jednak bez względu na wszystko, najważniejszym elementem jest jakość wykonanego bagażnika, która powinna zapewniać komfort użytkowania na długi czas.