turbosprężarka
17 lipca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak poprawić działanie turbosprężarki w samochodzie?

Turbosprężarki stosuje się w celu zwiększenia mocy silnika samochodowego. Element ten napędzany jest przez gazy wylotowe silnika. Montaż turbosprężarki ma na celu wykorzystanie maksymalnej mocy silnika przy jak najmniejszym zużyciu oleju napędowego. Mechanizm ten jest niezwykle wydajny, jednak należy zapewnić mu odpowiednie warunki eksploatacji. Jak zatem dbać o poprawne działanie turbosprężarki?

Co to jest turbosprężarka i jak działa taki mechanizm? 

Turbosprężarka składa się z dwóch głównych elementów połączonych wałem. Są to turbina stanowiąca część gorącą oraz sprężarka — zimną. Ich temperatura uzależniona jest od gazów przepływających przez mechanizm. Zarówno turbina, jak i sprężarka zawierają wirniki i to właśnie na nich zamocowany jest wał. Część zimna to element wylotowy zaś gorąca dolotowy. Poza nimi turbosprężarki oferowane przez firmę Turbolux składają się także z:

  • pierścieni uszczelniających,
  • łożyska ślizgowego,
  • łożyska oporowego,
  • kanałów olejowych.

Napęd turbosprężarki stanowią gazy wylotowe silnika. Najpierw przepływają one przez wirnik turbiny, wprawiając tym samych wał w ruch. Ten z kolei przekazuje gazy do wirnika sprężarki, który spręża dostarczone powietrze. Stąd trafia ono kolektora dolotowego lub intercoolera, gdzie jest schładzane. Turbosprężarki montuje się w samochodach, aby uzyskać jak najlepszą moc silnika.

Sposoby na poprawę działania turbosprężarki 

Obecnie w samochodach stosuje się turbosprężarki ze zmienną geometrią. Dzięki nim możliwe jest dostosowanie parametrów pracy do chwilowych zmian w aktywności silnika. Poprzednie modele były podatne na powstawanie tak zwanej turbodziury. Całą konstrukcję bardzo łatwo można uszkodzić. Stosowanie niewłaściwego oleju silnikowego oraz brak jego regularnej wymiany prowadzą do awarii. Regeneracja lub zakup nowej turbosprężarki to dosyć duży wydatek, dlatego należy o nią dbać jak najlepiej. Oleje dobrane według zaleceń producenta zapewniają dobry poślizg i zapobiegają przegrzewaniu się turbiny. Istotny jest także sposób użytkowania samochodu wspomaganego turbosprężarką. Jeśli auto będzie pracowało na wysokich obrotach, musi być do tego przygotowane. Przed szybką jazdą należy rozgrzać silnik i pozwolić poszczególnym elementom na właściwe nasmarowanie. Podobnie sprawa wygląda podczas wyłączania silnika. Zanim kluczyk w stacyjce zostanie przekręcony, turbosprężarka musi popracować przynajmniej przez 30 sekund i schłodzić się. Zbyt szybkie wyłączenie silnika prowadzi do zbierania się nadgaru na wirniku turbiny.