pielęgnacja auta zimą
18 lutego 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak pielęgnować samochód zimą?

Samochody niezaprzeczalnie wymagają od nas odpowiedniej pielęgnacji i użytkowania, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym. Bardzo niskie temperatury, silny wiatr i nadmierna wilgoć mogą negatywnie wpływać nie tylko na nasz komfort podczas jazdy, ale przede wszystkim prawidłową pracę auta. Właśnie z tego powodu warto zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację elementów samochodu zimą. Podpowiadamy więc, jakie kosmetyki oraz akcesoria mogą okazać się w tym celu bardzo pomocne.

Jakie kosmetyki samochodowe przydadzą się zimą?

Jednym z najważniejszych produktów, w jakie warto wyposażyć się już przed nadejściem zimy, jest profesjonalny odmrażacz do zamków. Wielu z nas znalazło się przecież w nieprzyjemnej sytuacji, w której otwarcie samochodu przy pomocy kluczyka okazało się niemożliwe przez panujący mróz. Właśnie wtedy konieczne jest użycie odmrażacza, który dodatkowo smaruje, a tym samym konserwuje zamek. Może on również zapobiec ponownemu zamarzaniu. Każdy kierowca powinien posiadać także zimowy płyn do spryskiwaczy. Jak tłumaczą eksperci z firmy Semiramida: ,,Przed nadejściem mrozów warto kupić płyn, który zachowuje swą konsystencję i skuteczność działania nawet w ekstremalnie niskich temperaturach. Używanie letniego płynu zimą może spowodować jego zamarznięcie już w zbiorniku pod maską, co uniemożliwi jego pracę na długi czas’’. Bardzo przydatnym kosmetykiem w okresie zimowym będzie też odmrażacz do szyb. Czekanie na to, aż rozmarzną one pod wpływem ogrzewania samochodowego może okazać się problematyczne, a odpowiedni produkt usunie szron z szyb już w kilka sekund. Popularnym preparatem jest też samostart w sprayu, który ułatwia start silnika w niskich temperaturach, dodatkowo zapewniając mu odpowiednie smarowanie i ochronę w zimowych warunkach. 

Akcesoria samochodowe niezbędne w okresie zimowym

Z pewnością nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że podstawowym elementem wyposażenia kierowcy zimą jest dobra skrobaczka do szyb. Warto jednak zdecydować się na produkt, który nie ma zbyt ostrych krawędzi, aby uniknąć zarysowań i mikrouszkodzeń szyby. Do pielęgnacji auta zimą przyda się również odpowiednia szczotka.  Dzięki niej można bezpiecznie i szybko usunąć warstwę śniegu zalegającą na dachu auta. Jak wiadomo, mokry śnieg jest niezwykle ciężki, więc jego nadmiar może powodować poważne zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu. Na rynku znaleźć możemy szczotki na teleskopowym kiju, na którego drugim końcu umieszczona jest skrobaczka. Udogodnieniem dla użytkownika jest też miękka gąbka w miejscu uchwytu kija, która chroni dłoń przed zmarznięciem.