9 września 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Jak obniżyć koszt wynajmu samochodu?

Długoterminowy wynajem samochodu to rozwiązanie, z którego coraz częściej korzystają nie tylko firmy czy korporacje, ale i osoby fizyczne. Na czym polega ten rodzaj finansowania zakupu pojazdu? Jakie są jego wady i zalety? Jak prezentują się w tym przypadku koszty i czy można je w jakiś sposób obniżyć? Wynajem długoterminowy to nic innego jak alternatywa dla klasycznego leasingu finansowego bądź kredytu bankowego.

Wynajem długoterminowy a leasing

Czym w praktyce różni się leasing od wynajmu długoterminowego samochodu? W tym drugim przypadku można przede wszystkim liczyć na dodatkowy pakiet usług – full service leasing. Klient poza samochodem otrzymuje również darmowy serwis, regularne przeglądy auta, dokumentację, wymianę i magazynowanie opon. W perspektywie długoterminowej przynosi to wymierne korzyści. Dodatkowo w cenie często uwzględniony jest od razu pakiet ubezpieczeniowy samochodu. Najemca w czasie eksploatacji pojazdu płaci więc jedynie za paliwo. Reszta stoi po stronie wynajmującego, co jest bardzo wygodne.

Standardowy leasing

Decydując się na klasyczny leasing operacyjny, klient otrzymuje jedynie samo auto. Użytkuje je w praktyce jak własny samochód. Musi więc ponosić koszty ewentualnych napraw. Jego obowiązkiem jest więc i ubezpieczenie auta. Pod tym względem wynajem długoterminowy wydaje się  rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. Jednak jeszcze mniej opłaca się kredyt w banku na zakup samochodu. Tutaj wprawdzie auto, po spłaceniu kredytu można sprzedać, ale ceny na rynku wtórnym pozostawiają obecnie wiele do życzenia. Również i w przypadku wynajmu długoterminowego, pojazd można po jakimś czasie odkupić.

Czy wynajem długoterminowy zastąpi standardowy zakup?

Nic więc dziwnego w tym, że wynajem długoterminowy pojazdów cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, a takie wypożyczalnie jak Abacus car rental otwierają coraz więcej placówek. Tylko w trzecim kwartale 2018 roku odnotowano na tym rynku wzrost o ponad 17% w stosunku do roku poprzedniego. Był to rekordowy wynik w historii Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Sytuacja szczególnie dobrze prezentuje się dla rynku samochodów służbowych. W roku 2018 firmy dzięki wynajmowi długoterminowemu zakupiły o niemal 37% samochodów osobowych więcej niż w roku 2017. W trzecim kwartale ubiegłego roku było to około 21 tysięcy samochodów. W efekcie regularnie zwiększa się udział wynajmu długoterminowego na rynku jako formy pozyskiwania samochodów na potrzeby firmy czy korporacji.