samochód elektryczny
9 maja 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak naładować samochód elektryczny?

Dobrodziejstwa wynikające z dokonującej się już na naszych oczach rewolucji w transporcie samochodowym i zastępowanie pojazdów spalinowych pojazdami elektrycznymi są tak oczywiste, że właściwie nie ma potrzeby przekonywania o tym kogokolwiek. Wcześniej czy później wszyscy przesiądziemy się do samochodów napędzanych silnikami elektrycznymi. Cała rzecz z pewnością nabierze dużego przyśpieszenia wraz z rozwojem sieci ładowania takich pojazdów. Póki co już i dzisiaj nie mamy większych kłopotów z doładowywaniem naszych „elektryków”.

Na czym polega ładowanie pojazdów elektrycznych?

Patrząc na temat jedynie pod względem technicznym, należy powiedzieć, że ładowanie elektrycznych baterii samochodowych jest bardzo łatwą czynnością i o wiele prostszą niż tankowanie benzyny. Wystarczy tu bowiem jedynie podłączyć wtyczkę samochodowego zasilacza nawet do zwykłej sieci elektrycznej, co, rzecz jasna każdy z nas zrobić potrafi. Niewątpliwie największym problemem, związanym z elektromobilnością, jest dzisiaj jeszcze stosunkowo długi czas ładowania samochodowych baterii, co jednak już teraz znajduje satysfakcjonujące rozwiązania, jako że rynek oferuje nam coraz to lepsze i wydajniejsze ładowarki. O tym, jak można efektywnie i szybko ładować auto elektryczne, tak by oszczędzać swój cenny czas, opowiadali nam specjaliści z firmy Auto Energia z Poznania.

Sposoby na efektywne i szybkie ładowanie baterii samochodu elektrycznego

Uprzedzając ewentualne wątpliwości, możemy z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że już teraz ładowanie „elektryków” w Polsce jest całkiem proste i ogólnie dostępne. Co prawda sieć profesjonalnych punktów ładowania baterii samochodowych nie jest jeszcze tak gęsta, jak  tradycyjna sieć paliwowa, jednak z drugiej strony właściwie taką stacją stać się może każde gniazdko elektryczne.

W najlepszej sytuacji są oczywiście właściciele garaży, ponieważ mogą podłączyć zasilacz samochodu do sieci elektrycznej w każdej chwili, chociażby tylko na noc, a rano wyjeżdżać do pracy z pełnymi bateriami. Oczywiście taka domowa instalacja jest mało wydajna, jednak w czasie kiedy śpimy, z pewnością na pośpiechu nam aż tak bardzo nie zależy. Z pewnością jest to bardzo dobra opcja dla tych wszystkich, którzy pokonują codziennie stosunkowo niezbyt duże dystanse. Znacznie szybsze są profesjonalne ładowarki, montowane przez wielu już przedsiębiorców przy swoich biurowcach lub fabrykach. Tutaj, kiedy to pracujemy, nasze auto zostanie naładowane do pełna już w ciągu kilku godzin. Na podobną usługę możemy także liczyć na wielu już parkingach lub w hotelach.

Dla tych wszystkich, którzy pokonują dłuższe trasy, najwygodniejszym, bo zajmującym najmniej czasu rozwiązaniem jest korzystanie z bardzo szybkich ładowarek instalowanych w profesjonalnych stacjach ładowania samochodów elektrycznych. Średni czas ładowania baterii w tych punktach wynosi około 25 minut na każde 100 km. Przy odpowiednim planowaniu podróży czas konieczny do załadowania naszych baterii możemy przeznaczyć na odpoczynek, posiłek czy też toaletę.