używany samochód
17 stycznia 2012

Kategoria:
Motoryzacja

Jak kupić używany samochód?

Kupno używanego samochodu do bardzo popularny sposób na stanie się posiadaczem własnych czterech kółek. Oczywiście niewątpliwą zaletą samochodów używanych jest ich niższa cena. Ale trzeba wiedzieć, jak kupić używany samochód, aby nie okazało się, że nie był to okazyjny zakup, ale prawdziwa studnia bez dna.

Jedna z zasad mówiących o tym, jak kupić używany samochód i nie dać się naciągnąć, to zasada bardzo (!) ograniczonego zaufania do sprzedającego – kim by nie był. Nieuczciwych sprzedawców jest mnóstwo, dlatego dokładnie sprawdź informacje, jakich na temat wybranego auta udziela Ci sprzedawca. Samochód rzekomo nigdy nie miał wypadku? Dokładnie obejrzyj lakier i nadwozie. Możesz też posłużyć się miernikiem grubości lakieru – kupić samemu lub pożyczyć z zaprzyjaźnionego warsztatu. Kupując używany samochód zaglądaj wszędzie – pod maskę, do bagażnika, sprawdź, co kryje się pod dywanikami i czy podłoga jest wszędzie sucha i równa. Sprawdź, jak pracuje silnik i ile spalin wydziela samochód. Obserwuj także kolor dymu unoszącego się z rury wydechowej – jeśli jest bardzo gęsty, o zabarwieniu szarym, niebieskim lub czarnym – zrezygnuj z zakupu, choćby była to niesamowita okazja. W ogóle decydując, jaki samochód kupić, uważaj na super ekstra okazje.

Rozważając, jakie auto kupić, bierz pod uwagę wszystkie jego cechy i parametry. Najczęściej decydując, jaki samochód kupić, bierzemy pod uwagę jego wiek. To bardzo ważna cecha, ale równie ważna jest marka oraz ogólny stan techniczny auta. Dwuletnie auto, którym jeżdżono w sposób agresywny i nie przejmowano się takimi drobnostkami, jak wymiana oleju, może być znacznie mniej sprawne niż pięcioletnie auto, o które poprzedni właściciel pieczołowicie dbał. Marka też nie jest bez znaczenia podczas decydowania, jakie auto kupić. Samochody niektórych marek po kilkuletnim, nawet ostrożnym, użytkowaniu są bardzo podatne na usterki.

Kolejną zasadą dotyczącą tego, jak kupić używany samochód, jest: jeśli czegoś nie wiesz, to się za to nie bierz. Oznacza to tyle, że jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie z kupnem używanego samochodu samodzielnie i obawiasz się, że padniesz ofiarą oszusta, nie wahaj się prosić o pomoc – znajomego mechanika lub osoby, która zna się na autach. Taka osoba pomoże Ci wyszukać auto odpowiadające Twoim potrzebom, a jej rady będą niezwykle cenne podczas oględzin. Może też pomóc Ci w wynegocjowaniu ostatecznej kwoty za samochód.

Wreszcie pozostała kwestia, gdzie kupić auto. Masz kilka dróg do wyboru. Jedną z nich jest autokomis. Istnieją autokomisy nie dedykowane danej marce oraz autokomisy działające przy markowych salonach. W pierwszym typie autokomisu spotkasz wiele różnych marek samochodów, w drugim natomiast będą dostępne tylko te marki, którym dedykowany jest salon. Drugie miejsce jest o tyle pewniejsze, że używane samochody są sprawdzone i naprawione przez serwisantów pracujących w salonie danej marki. Kolejnym miejscem, gdzie można kupić auto używane jest Internet. To bardzo popularny sposób wyszukiwania interesujących modeli – istnieje wiele stron poświęconych tylko ogłoszeniom kupna – sprzedaży samochodów. Auto można wyszukać także poprzez portal aukcyjny. Większość samochodów obecnych na takich stronach to auta prywatnych właścicieli – zawsze taniej wychodzi kupno samochodu bezpośrednio niż za pośrednictwem autokomisu.