dostawczy
10 kwietnia 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Jak kupić dobre auto dostawcze?

Sprawne i niezawodne auto dostawcze to podstawa wielu działalności. Wybór odpowiedniego modelu, a następnie, w przypadku rynku wtórnego, odpowiedniej sztuki, może zaważyć na wydajności floty i realizowaniu zleceń. To z kolei przekłada się na powodzenie w interesie. W tym tekście omówimy czynniki, jakie trzeba wziąć pod uwagę, gdy decydujemy się na kupno używanego dostawczaka.

Kupujesz używanego dostawczaka? Zachowaj zdwojoną czujność!

Motoryzacyjny rynek wtórny to jedna wielka ruletka. Wielu sprzedawców bez skrupułów oferuje samochody, które robią dobre wrażenie, ale trudno je nazwać sprawnymi. Dotyczy to nawet osobówek. Sytuacja jest znacznie trudniejsza w przypadku samochodów dostawczych. Tu trzeba uważać szczególnie. Dlaczego? O zagrożeniach czyhających na osoby, które chcą kupić używane auto dostawcze, opowiada specjalista z firmy AC Golemo:

Samochody dostawcze przejeżdżają nawet kilkaset kilometrów każdego dnia. Stopień ich wyeksploatowania jest wielokrotnie większy niż osobówek. Już samo to sprawia, że dostawczaki są przeważnie w nie najlepszym stanie. Trzeba do tego dodać fakt, że wielu właścicieli aut dostawczych zaczyna rozglądać się za nabywcą, gdy zaczynają się problemy z samochodem, żeby pozbyć się kłopotu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu dostawczego?

Jak przy zakupie każdego samochodu używanego, przy aucie dostawczym trzeba zacząć od sprawdzenia tego, czy jest oferowane legalnie i nie pochodzi z kradzieży oraz jaka jest jego historia. To żelazna zasada.

Zanim jednak przystąpimy do oglądania i jazd próbnych, trzeba się zastanowić, jakie mamy oczekiwania co do samochodu dostawczego i jaki napęd nas interesuje. Dostawczak powinien być dostosowany do tego, jaki biznes prowadzimy, ile będziemy nim przewozić i jakich warunków potrzebuje towar. Należy wziąć pod uwagę także to, czy częściej samochód będzie pokonywał dalekie trasy czy ulice miasta. Najbardziej opłacalne są silniki Diesla albo benzynowe z instalacją LPG.

Auta dostawcze jeżdżą bardzo dużo, niestety często też znacznie przekraczając limity prędkości i maksymalnej masy dopuszczalnej, więc ryzyko stłuczek, wypadków i awarii jest większe. Nie należy wierzyć deklaracjom o bezwypadkowości. Na oglądanie auta warto wziąć miernik lakieru i porównać grubość warstwy na poszczególnych elementach nadwozia. Grubość warstwy na drzwiach lewych i prawych powinna być taka sama. Warto też dobrze się przyglądać – niekiedy szpachlę widać gołym okiem, podobnie jak nieco inny odcień lakieru. Należy porównać producenta i rok produkcji wszystkich szyb w aucie – powinny się zgadzać. Niepokojącym objawem jest też niespasowanie elementów nadwozia.

Jeżeli stan zewnętrzny jest w porządku, można zajrzeć pod maskę. Samodzielna weryfikacja stanu wszystkich podzespołów to niełatwe zadanie. Najlepiej jest więc powierzyć samochód sprawdzonemu serwisowi, który szybko zdiagnozuje auto dostawcze i oceni jego rzeczywistą wartość.