24 marca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak działają jednoliniowe układy smarowania?

Układy centralnego smarowania dzielą się na systemy progresywne, jednoliniowe, dwuliniowe, systemy olejowe, systemy smarowania smarem, układy obiegowe oraz natryskowe i na koniec układy ze stratą środka smarnego. Wszystkie służą automatycznemu smarowaniu poszczególnych części maszyn lub całych linii produkcyjnych. Ręczne niwelowanie tarcia jest przecież zbyt czasochłonne i skomplikowane. Na czym polega działanie jednoliniowego układu i czym się różni od pozostałych? Sprawdź!

Zalety i wady jednoliniowych układów smarowania – zestawienie

Kluczową zaletą wskazanych systemów jest ich prosta, nieskomplikowana budowa, a co za tym idzie – łatwa, intuicyjna obsługa. Sposób dawkowania niezbędnych smarów przy takich układach też nie sprawia większych problemów. Poza tym składają się one z elementów, które można nabyć w atrakcyjnych cenach. W razie potrzeby ewentualny demontaż też jest szybki i łatwy. Ponadto jednoliniowe układy smarowania występują w wielu typach i różnych wariantach, co daje o wiele większe możliwości wyboru. Niestety, nieco trudniejsze jest monitorowanie pracy jednoliniowych układów sterowania. Co więcej, takie systemy są też bardziej wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia.

Jeśli stoisz przed wyborem jednoliniowego układu smarowania – pamiętaj o wszystkich jego wadach i zaletach. Smarowanie części maszyn jest skuteczne tylko wtedy, gdy dobierze się właściwy środek smarujący i zacznie się go podawać w pewny, odpowiednio wymierzony sposób.

Budowa, sposób działania i zastosowanie jednoliniowych układów smarowania

Jednoliniowe układy smarowania składają się z kilku niezbędnych elementów, a konkretnie pompy, zaworu i przewodu głównego oraz dozowników jednoprzewodowych, samych przewodów oraz automatyki w postaci systemu sterowania.

 Jednoliniowy układ smarowania zasilany jest pracą specjalnej pompy. To ona tłoczy środek smarny, a następnie dostarcza go wprost do dozowników. Ciśnienie wewnątrz systemu sprawia, że smar uwalniany jest w ściśle określonych proporcjach i dawkach. Tak działają wyporowe układy smarowania. Z kolei kryzowe układy smarowania wyposażone są dodatkowo w zawory kryzowe i zwrotne, elementy zapobiegające cofaniu się oleju – tłumaczy przedstawiciel Układy Centralnego Smarowania Sp. z o.o.

Gdzie omawiane układy znajdują zastosowanie? Co ciekawe, są na tyle uniwersalne, że radzą sobie z maszynami o małej, średniej, ale i całkiem sporej liczbie punktów wymagających nasmarowania. Stosuje się je między innymi przy obrabiarkach, ale też urządzeniach stosowanych w przemyśle papierniczym, spożywczym, drukarskim, samochodowym czy obuwniczym.