Dźwig hydrauliczny
25 października 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak działają dźwigi hydrauliczne?

Dźwig hydrauliczny jest ciężkim sprzętem przeznaczonym do podnoszenia i przenoszenia różnego rodzaju ładunków. Jest on całkowitym przeciwieństwem mniejszych modeli, które działają przy wykorzystaniu silników elektrycznych i wysokoprężnych. Został on bowiem wyposażony w wewnętrznych układ hydrauliczny, który umożliwia pracę z ciężkimi obciążeniami np. kontenerami, ciągnikami i innymi, które wykraczają poza rozmiar i zakres innych urządzeń podnoszących.

Dźwig hydrauliczny – budowa i działanie

Dźwigi hydrauliczne są dostępne w różnych wariantach. Mogą mieć zamkniętą kabinę operatora, która jest ustawiona na stalowej podstawie, bądź też mogą być zamontowane na kołach czy rolkach. – Odpowiednio wyposażona, ergonomiczna kabina operatora umożliwia pracownikowi sprawne i bezpieczne sterowanie dużym ramieniem dźwigu, zwanym wysięgnikiem – wyjaśnia specjalista z firmy Elektromechanika Dźwigowa Paw-Lift Marcin Wiśniewski.

Każdy żuraw jest wyposażony w silnik, którego zadaniem jest napędzanie pompy hydraulicznej. Jej zadaniem z kolei jest wywieranie ciśnienia na olej lub płyn znajdujący się w układzie hydraulicznym. Wspomniana ciecz odgrywa bardzo ważną rolę w działaniu urządzenia. Nie można jej skompresować, stąd też olej przenosi przykładaną siłę na inne części żurawia tam, gdzie jest ona niezbędna w celu podniesienia przy przenoszeniu obiektu. Zastosowane rozwiązania hydrauliczne odpowiadają za zwiększenie mocy i wydajności w odpowiednich sytuacjach.

Co warto wiedzieć o dźwigach hydraulicznych?

Dźwig hydrauliczny jest oceniany na podstawie całkowitej nośności, którą bierze się pod uwagę zarówno podczas jego budowy, jak i dopasowywania wytrzymałości układu hydraulicznego do planowanych do wykonania prac. Co istotne – każdorazowo sprzęt ten musi być indywidualnie dopasowany do konkretnych wymagań. Wybranie urządzenia niedopasowanego do wielkości ładunku może doprowadzić do awarii i konieczności przeprowadzenia naprawy dźwigu. Zasad tych należy przestrzegać również w przypadku dźwigów hydraulicznych będących częścią samochodów w ramach transportu HDS.

Indywidualne dopasowanie żurawia hydraulicznego ma również wpływ na efektywność jego eksploatacji i sposób zastosowania. W zależności od rodzaju prac może okazać się, że te na torach sprawdzą się na placach budowy, a z kolei w magazynach dużo lepsze będą ich stacjonarne wersje. Urządzenia te cieszą się też ogromną popularnością podczas wykorzystywania na statkach i lawetach – wówczas mowa o ich mniejszych wersjach.

Należy pamiętać, że bez względu na rozmiar dźwigu hydraulicznego operator obsługujący go, powinien przejść odpowiednie szkolenie i dysponować niezbędną wiedzą umożliwiającą bezpieczne wykonywanie obowiązków.