24 stycznia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak działają aukcje samochodów z USA?

Importowane samochody zyskują coraz większą popularność. Wyróżnia je przede wszystkim wysoka sprawność, ekonomiczność oraz ekologiczność. Ceny rynkowe samochodów ze Stanów Zjednoczonych często przekraczają możliwości finansowe wielu obywateli. Z tego względu warto zapoznać się z zasadami przeprowadzania aukcji. Główną korzyścią licytacji na giełdzie jest możliwość zakupu renomowanej marki pojazdu w stosunkowo niskiej cenie. Należy jednak dokładnie przygotować się do aukcji i przyswoić najistotniejsze informacje dotyczące jej przebiegu. Warunkiem uzyskania satysfakcjonującej oferty jest umiejętność negocjacji, szybkość reakcji, a także uczciwość sprzedawcy. O czym należy pamiętać podczas przygotowań do aukcji samochodów z USA?

Metody przeprowadzania aukcji samochodowych

Istnieją dwie najpopularniejsze formy licytacji samochodów. Pierwsza z nich działa zgodnie z zasadą kup teraz. Druga natomiast polega na prowadzeniu licytacji na żywo. W przypadku aukcji kup teraz końcowa cena pojazdu jest podana od razu.  Zainteresowany może dokonać zakupu bezpośrednio po ustaleniu warunków umowy ze sprzedającym. Jak przebiega licytacja na żywo?

Aukcja składa się wówczas z dwóch etapów. Na etapie przedwstępnym sprzedający składają oferty, a uczestnicy licytacji je oceniają. Dzięki temu mogą oni oszacować przybliżony koszt pojazdu i sprawdzić ogólne zainteresowanie samochodem. Po tym etapie na aukcji samochodów z USA rozpoczyna się licytacja właściwa. Auta licytowane są zgodnie z wcześniej ustaloną kolejnością. Wygrywa oferta najwyższa, która następnie musi zostać zaakceptowana przez prowadzącego licytację.

Jak zwiększyć skuteczność podczas licytacji pojazdów?

Uzyskanie satysfakcjonującej oferty jest możliwe dzięki doskonałej znajomości zasad i przepisów obowiązujących na aukcji. Z tego względu przed licytacją warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Eksperci na początek zapoznają się z wymaganiami klienta dotyczącymi: marki samochodu, wyposażenia, stanu technicznego oraz przebiegu. Następnie podejmują poszukiwania modelu, a po podpisaniu umowy prowadzą licytację w imieniu klienta. Jakie działania są wykonywane po zakupie samochodu?

Jak tłumaczy pośrednik z firmy Moto – Car zajmującej się importem samochodów z USA i Kanady:

Po zwycięstwie w licytacji należy zająć się transportem samochodu do kraju. Import zakupionego auta odbywa się drogą morską do wybranego portu odbioru. Po rozładunku pojazd poddany jest procedurze celnej.Należy wówczas uiścić odpowiednie opłaty, takie jak: cło, rozładunek oraz akcyza.

Zalety korzystania z aukcji samochodowych

Aukcje samochodowe umożliwiają zakup samochodów znanej marki bez generowania dodatkowych, wysokich kosztów. Cena pojazdu jest adekwatna do jego stanu technicznego i roku produkcji. Oprócz tego, uczestnicy aukcji mają szansę zapoznać się z różnymi ofertami, porównać je i wybrać tę najkorzystniejszą. Mogą także podejmować próby negocjacji ze sprzedającym.