renowacja lakieru samochodowego
11 lutego 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak dokonać renowacji lakieru na samochodzie?

Polerowanie lakieru wydaje się być dziecinnie proste. Do wykonania zabiegu wystarczy bowiem maszyna polerska i pasta. Źle wykonana renowacja spowoduje jednak, że lakier będzie się prezentował niekorzystnie, co znacząco wpłynie na ogólny wygląd samochodu. Dlatego tak ważne jest, aby wykonywać wszystkie czynności dokładnie i uważnie. Dobrze wypolerowany lakier sprawi, że auto będzie wyglądać jak prosto z salonu. Jak więc wykonać renowację lakieru samochodowego krok po kroku?

Co będzie potrzebne?

Podstawą do wykonania renowacji lakieru są oczywiście odpowiednie narzędzia i środki. Najważniejszym przyrządem będzie oczywiście maszyna polerska. Najpopularniejsza jest maszyna rotacyjna, posiadająca opcję regulacji obrotów. Warto postawić na droższy sprzęt, gdyż mamy gwarancję, że pozwoli on wykonać renowację lakieru samochodowego bez większych problemów. Alternatywą dla maszyn rotacyjnych są maszyny mimośródowe. Oprócz maszyny potrzebujemy także padów polerskich o różnym poziomie twardości i ostrości. Ich właściwości są zależne od przeznaczenia, czyli należy zwrócić uwagę, czy chcemy zmodyfikować lakier, czy tylko go nabłyszczyć. Do twardszych lakierów, jakie mają Mercedesy czy BMW z lat 90, trzeba użyć ostrzejszego padu polerskiego. W przypadku samochodów japońskich czy koreańskich można dokonać renowacji miękką tarczą.

Jak dokonać renowacji krok po kroku?

Na początek musimy zająć się zabezpieczeniem elementów auta niepodlegających renowacji. Następnie możemy przejść do właściwego polerowania. Jak mówi specjalista z firmy deepshine.pl: ,,Na pad polerski musimy nałożyć niewielką ilość profesjonalnej pasty. Warto zwracać uwagę, aby pasta nie wchodziła w przestrzenie pomiędzy łączeniami blachy i by na masce nie powstawały hologramy.” Pamiętajmy, że jednego pada polerskiego możemy użyć wyłącznie do jednego rodzaju pasty. Następnie możemy przejść do wykończenia. Potrzebujemy do tego pasty wygładzającej, nabłyszczającej lub usuwającej hologramy. W trakcie tego etapu musimy skorzystać z miękkiego pada. Ostatecznym etapem renowacji jest zabezpieczenie powierzchni lakieru. Potrzebujemy do tego wysokiej jakości wosku, czy innego nabłyszczającego środka chemicznego. Takie preparaty należy nakładać w bardzo małej ilości. Najlepiej użyć do tego procesu kawałka aplikatora wykonanego z gąbki.